Publikacja:

O zapewnieniu bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji rozmawiali dziś szefowie służb i instytucji na spotkaniu zwołanym przez Wojewodę lubelskiego – Krzysztofa Komorskiego. W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczył mł. insp. Tomasz Gil Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie. Po spotkaniu odbył się briefing prasowy.

Działania Policji w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa w okresie wakacji realizowane będą w trzech głównych obszarach:

-Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania
-Bezpieczeństwo na drogach
-Bezpieczeństwo podczas wypoczynku

Miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży będą kontrolowane wspólnie przez policjantów, pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych i kuratorium oświaty.

O bezpieczeństwo podróżujących zadbają policjanci z drogówki, a także funkcjonariusze ITD. Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, będą kontrolować kierujących pojazdami pod kątem sprawdzenia ich stanu trzeźwości, a także przekraczania dopuszczalnej prędkości. Funkcjonariusze skontrolują także stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, zaś niesprawne technicznie pojazdy będą eliminować z ruchu.

Wakacje to również czas spędzany nad wodą, która co roku zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. Do wielu tragicznych zdarzeń nad wodą dochodzi na terenie niestrzeżonych prywatnych kąpielisk. Dlatego zaapelowano, aby wybierając się na wypoczynek, wybierać te kąpieliska, na których bezpieczeństwa wypoczywających strzeże ratownik.

Przypominamy o podstawowe zasady bezpieczeństwa, których powinniśmy przestrzegać podczas wodnych kąpieli:

– wybierajmy miejsca do tego przeznaczone, które są odpowiednio oznakowane i w których nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;

– przestrzegajmy regulaminu kąpieliska;

– nie należy skakać rozgrzanym do wody oraz skakać w miejscach nieznanych, gdyż może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

– nie wypływać na głęboką wodę na materacach dmuchanych lub nadmuchiwanych kołach;

– nie wchodzić do wody i nie pływać po spożyciu alkoholu;

– zadbać w szczególności o bezpieczeństwo dzieci, które powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych;

O bezpieczeństwo turystów wypoczywających nad wodą będą dbać nie tylko ratownicy ale również jak co roku, policyjni wodniacy. Dodatkowo ich działania będą wspierać policyjne patrole rowerowe.

Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo dzieci pozostających w domach i konieczność zapewnienia im stałej opieki. Szczególnie zaapelowano o ostrożność podczas prac wykonywanych w rolnictwie. Ponieważ najmłodsi często angażowani są do prac rolniczych oraz obsługi maszyn i urządzeń, mogą stać się ofiarami nieszczęśliwych wypadków. Dlatego to rodzice i opiekunowie powinni zadbać o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Przypominamy o obowiązkach dorosłych, do których należy także wpajanie pociechom zasad bezpiecznych zachowań oraz wzorców postępowań w przypadku zagrożeń, na przykład podczas spotkania z nieznajomym, czy agresywnym psem. Policyjne apele skierowano także do tych wszystkich, którzy wyjadą na wakacje poza miejsce zamieszkania, by zabezpieczyli je właściwie przed włamaniem.

 

Źródło: Policja Lubelska/Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

 

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
20/07/2024
temperature icon 28°C
zachmurzenie duże
Humidity 45 %
Pressure 1014 hPa
Wind 6 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top