W nocy z piątku na sobotę (14-15.06.2024) żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT otrzymali sygnał alarmowy do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu. Sprawdzenie stawiennictwa żołnierzy to jeden z elementów trwającej certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej.

W sobotę, tj. 15 czerwca br. w godzinach porannych na ulicach miast i miasteczek województwa lubelskiego można było zobaczyć żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przemieszczający się do swoich jednostek Terytorialsi to element ćwiczenia – nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa państwa lub działaniami wojennymi toczącymi się za naszą wschodnią granicą.

W związku z trwającą certyfikacją WOT we wszystkich pododdziałach 2 Lubelskiej Brygady OT sprawdzane są zdolności w zakresie m.in. potencjału osobowego oraz gotowości do realizacji zadań. Podczas apelu ewidencyjnego sprawdzono sprzęt i uzbrojenie, jakim dysponują żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Następnie wszyscy udali się na szkolenia w swoje stałe rejony odpowiedzialności (SRO), podczas których będą doskonalić umiejętności taktyczne i strzeleckie.

Natychmiastowe stawiennictwo jest jednym z elementów certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej, której celem jest ocena zdolności do działania piątego – najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz zdolności do realizacji zadań zarządzania kryzysowego w czasie pokoju. Warto podkreślić, że WOT są pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji – dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe.

Ćwiczenie certyfikujące zakończy się 21 czerwca br.

 

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
23/07/2024
temperature icon 26°C
zachmurzenie duże
Humidity 70 %
Pressure 1015 hPa
Wind 27 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top