Już dziś 12 czerwca rozpoczynają się XIX Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, których współorganizatorem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, potrwają do 16 czerwca. Wydarzenie ma na celu promocję świadomego dawstwa i przeszczepiania narządów.

Na 13 czerwca zaplanowano zawody tenisa stołowego i darta. Tego dnia o godz. 10:00 na Wydziale Ekonomicznym UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, aula III, I p.) odbędzie się również konferencja pt. „TAK DLA TRANSPLANTACJI”. Wydarzenie otworzy prof. Zbigniew Pastuszak – prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS. Następnie z wykładem pt. „Przeszczepianie narządów w Polsce” wystąpi prof. Andrzej Chmura (chirurg, transplantolog, współtwórca prekursorskiego zespołu przeszczepienia krzyżowego i łańcuchowego nerek w Polsce). Prelekcję pt. „Od pobrania do przeszczepienia narządów” wygłosi dr n. med. Mariusz Matuszek z I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z kolei wykład pt. „Rozwój transplantologii jako wyzwanie naukowe i społeczne dla medycyny sportowej” zaprezentuje dr hab. Piotr Gawda, prof. UM, kierownik Zakładu Medycyny Sportowej UMLub (wicemistrz świata w biegu na 400 m wśród lekarzy).

Uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk będzie miała miejsce 14 czerwca o godz. 10:00 na Stadionie Lekkoatletycznym MOSiR w Lublinie (al. Józefa Piłsudskiego 22). Tego dnia odbędą się również zawody lekkoatletyczne oraz walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze.

Z kolei 15 czerwca będzie można obejrzeć zmagania zawodników w tenisie ziemnym (godz. 9-13, korty UMCS ul. Langiewicza 33) oraz w pływaniu (godz. 12-14, pływalnia UP Lublin, ul. Głęboka 31).

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym rektora UMCS prof. Radosława Dobrowolskiego. Organizatorem Igrzysk jest Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji we współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym Do Spraw Transplantacji „POLTRANSPLANT”.

 

Program wydarzenia
Program wydarzenia

 

Źródło: UMCS

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
24/07/2024
temperature icon 18°C
zachmurzenie duże
Humidity 80 %
Pressure 1012 hPa
Wind 19 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top