„Nowe technologie w legislacji” to tytuł nadchodzącej konferencji organizowanej przez UMCS w dniach 6 i 7 czerwca. Wydarzenie rozpoczyna się jutro (czwartek) o godz. 10:00 w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5).

Jest to kolejna edycja wydarzenia, które w poprzednich latach poświęcone było znaczeniu procedur stanowienia prawa oraz mechanizmom zewnętrznego oddziaływania na proces prawodawczy. W bieżącym roku organizatorzy skoncentrują się na wyzwaniach, jakie nowoczesne technologie stawiają przed uczestnikami procesu legislacyjnego. Będą chcieli przyjrzeć się bliżej m.in. szansom i zagrożeniom związanym z zastosowaniem sztucznej inteligencji w procesie tworzenia prawa, zarówno na poziomie ustawowym, jak i aktów prawa miejscowego. Uczestnicy zastanowią się także, czy nowoczesne technologie mogą znaleźć zastosowanie w procesie publikacji aktów prawnych. Wzorem ubiegłych lat będzie kontynuowana dyskusja na temat procesu prawodawczego, tym razem przyglądając się narzędziom informatycznym, które mogą wspierać pracę legislatora, i analizując ich wpływ na proces prawodawczy.

Do udziału w Sympozjum legislacyjnym zostali zaproszeni zarówno teoretycy prawa, jak i praktycy specjalizujący się w materii będącej przedmiotem tegorocznych obrad. Udział wezmą m.in. minister Maciej Berek, prezes Rządowego Centrum Legislacji dr Joanna Knapińska, dyrektor Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu dr Piotr Kędziora oraz dyrektor Biura Analiz i Petycji Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska.

 

Konferencja organizowana jest przez Stowarzyszenie Naukowe Pro Scientia Iuridica we współpracy z Rządowym Centrum Legislacji, Centrum Badań nad Parlamentaryzmem oraz Wydziałem Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

 

Program konferencji

 

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
16/06/2024
temperature icon 16°C
zachmurzenie duże
Humidity 94 %
Pressure 1001 hPa
Wind 3 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top