5 czerwca 2024 roku obchodzimy Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1972 roku. To globalne święto ma na celu podnoszenie świadomości na temat znaczenia ochrony środowiska oraz mobilizowanie ludzi do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Odbudowa ekosystemów dla zrównoważonej przyszłości”.

Światowy Dzień Środowiska został ustanowiony w wyniku pierwszej Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska Człowieka, która odbyła się w Sztokholmie w 1972 roku. Od tego czasu, dzień ten stał się platformą dla milionów ludzi na całym świecie, aby wspólnie działać na rzecz ochrony naszej planety.

Na całym świecie organizowane jest tysiące wydarzeń, w których biorą udział zarówno organizacje pozarządowe, jak i rządy, instytucje edukacyjne oraz korporacje. W Nowym Jorku ma mieć miejsce główne wydarzenie ONZ, podczas którego mówcy z różnych krajów planują podzielić się swoimi doświadczeniami i sukcesami w zakresie ochrony środowiska.

Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, w swoim przemówieniu z okazji Światowego Dnia Środowiska w 2023 roku, podkreślił pilną potrzebę globalnych działań na rzecz ochrony ekosystemów. „Nasza przyszłość zależy od zdrowia planety. Musimy działać teraz, aby zapewnić przyszłym pokoleniom czyste powietrze, wodę i ziemię.”

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
16/06/2024
temperature icon 16°C
zachmurzenie duże
Humidity 94 %
Pressure 1001 hPa
Wind 2 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top