Dziś rano, w wieku 74 lat, zmarł Janusz Rewiński, wybitny polski aktor i satyryk, znany szerokiej publiczności przede wszystkim z roli „Siary” w kultowym filmie „Kiler”. Jego śmierć to ogromna strata dla polskiej kultury i sztuki.

Janusz Rewiński urodził się 16 września 1949 roku w Żarach. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, gdzie zdobył wykształcenie aktorskie. Jego kariera teatralna i filmowa była pełna niezapomnianych kreacji, ale to rola Stefana „Siary” Siarzewskiego w komedii Juliusza Machulskiego „Kiler” przyniosła mu ogromną popularność i sympatię widzów. Postać ta stała się ikoną polskiego kina lat 90., a cytaty z filmu do dziś są szeroko rozpoznawalne i używane.

Rewiński był również znanym satyrykiem, współtwórcą i wykonawcą licznych programów kabaretowych, takich jak „Polskie Zoo” czy „Kabaret Olgi Lipińskiej”. Jego niepowtarzalny humor i zdolność do obserwacji rzeczywistości w sposób zabawny, ale zarazem przenikliwy, sprawiły, że zdobył serca wielu Polaków.

Aktor przez wiele lat cieszył się ogromnym szacunkiem zarówno wśród kolegów po fachu, jak i widzów. Jego twórczość miała znaczący wpływ na kształtowanie polskiej sceny kabaretowej i filmowej. Janusz Rewiński pozostawił po sobie nie tylko wspaniałe role, ale także wiele wspomnień i uśmiechów na twarzach tych, którzy mieli okazję oglądać jego występy.

Rodzina i bliscy aktora proszą o uszanowanie ich prywatności w tym trudnym czasie.  Polska żegna dziś wielkiego artystę. Janusz Rewiński na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wybitny aktor, satyryk i człowiek, który potrafił rozbawić i wzruszyć jak mało kto.

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
16/06/2024
temperature icon 16°C
słabe opady deszczu
Humidity 93 %
Pressure 1001 hPa
Wind 5 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top