W piątek, 24 maja 2024 r. na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie, 63 ochotników z Lubelszczyzny wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej. Nowi żołnierze rozpoczną służbę na wyznaczonych stanowiskach etatowych w pododdziałach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Uroczysta ceremonia na placu apelowym w koszarach na Majdanku w Lublinie licznie zgromadziła żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT – zarówno starszych stażem jak i tych, którzy właśnie ukończyli szkolenie podstawowe. Nowi Terytorialsi w obecności swoich dowódców, rodzin i najbliższych złożyli uroczystą przysięgę na sztandar brygady. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dowódca 2 LBOT płk Zbigniew Krzyszczuk zwracając się do żołnierzy składających przysięgę, pogratulował im wzorowej postawy i dobrych wyników podczas szkolenia podstawowego. W szczególny sposób zwrócił się do wszystkich mam w mundurach – w związku ze zbliżającym się Dniem Matki – dziękując im za trud i życząc wytrwałości w dążeniu do celu, żołnierskiego szczęścia oraz wielu sukcesów w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Wyjątkową parą w gronie nowych Terytorialsów jest Jadwiga i Marcin – mama i syn z powiatu kraśnickiego, którzy wspólnie podjęli decyzję o wstąpieniu w szeregi lubelskiej brygady OT.

– Zawsze w głębi serca ciągnęło mnie do wojska i gdy nadszedł odpowiedni moment w życiu postanowiłam spróbować swoich sił. WOT daje takie możliwości kobietom, osobom pracującym czy uczącym się. Lubię wyzwania i jestem pozytywnie zaskoczona tym szkoleniem. Kondycyjnie poradziła sobie bardzo dobrze, ale też chciałam podziękować naszym dowódcom i instruktorom za ich wsparcie i duże zaangażowanie, aby przekazać nam podstawową wiedzę – mówi szer. Jadwiga, która w życiu cywilnym jest opiekunem medycznym, a w wojsku otrzymała przydział na stanowisko radiotelefonisty.

Z kolei szer. Marcin jest uczniem liceum w klasie mundurowej – Moi koledzy i nauczyciele są w WOT i słyszałem od nich dużo dobrego, więc postanowiłem sam spróbować i nie żałuję decyzji. Za rok, po maturze chciałbym kontynuować naukę na jednej z uczelni wojskowych, więc wiedza i umiejętności, które tu zdobędę na pewno przydadzą mi się w przyszłości. Szer. Marcin już niebawem rozpocznie szkolenia na stanowisku strzelec wyborowy – zwiadowca.

Jeśli chcesz uczestniczyć w ciekawych szkoleniach wojskowych, zdobyć nowe umiejętności, a także mieć realny wpływ na bezpieczeństwo swojego regionu to terytorialna służba wojskowa jest właśnie dla ciebie. Najbliższe terminy szkoleń podstawowych, w ramach projektu „Wakacje z WOT” to: 5-20 lipca, 9-24 sierpnia oraz 13-28 września. Z kolei szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy odbędą się w terminach: 5-12 lipca i 13-20 września.

Dołącz do 2 Lubelskiej Brygady OT i już dziś złóż wniosek o powołanie do służby w Wojskowych Centrach Rekrutacji zgodnie z miejscem zamieszkania. Możesz również skorzystać z pomocy rekruterów 2 LBOT – kontakty do nich znajdziesz na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Źródło: 2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
16/06/2024
temperature icon 16°C
zachmurzenie duże
Humidity 94 %
Pressure 1001 hPa
Wind 3 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top