Popularnym sposobem spędzania wolnego czasu w okresie tzw. „majówki” w województwie lubelskim jest wypoczynek nad wodą. Lubelszczyzna ma do zaoferowania wiele zbiorników wodnych, które warto odwiedzić w sezonie wiosenno-letnim. W artykule przedstawiamy kilka jezior, które zostały najlepiej ocenione przez turystów, a co więcej są położone blisko Lublina. Dojazd do nich zajmie mniej niż godzinę.

W okresie urlopowo-wakacyjnym najbardziej popularne są jeziora zlokalizowane na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Są niesamowicie urokliwe, a dodatkowo dzieli je od Lublina nie więcej niż 50 km. Ciekawą informacją jest też to, że właśnie na Lubelszczyźnie znajduje się jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce zdaniem magazynu National Gographic. Poniżej przedstawiamy listę 5 jezior wartych uwagi podczas majówki 2024.

Jezioro Łukcze.

Jezioro Łukcze
Jezioro Łukcze

Położone na obrzeżach wsi Rogoźno (Gmina Ludwin, Równina Łęczyńsko-Włodawska). Ma powierzchnię 57 ha. Głębokość wynosi 9 m. Zagospodarowane rekreacyjnie, w miejscowości znajdują się ośrodki wypoczynkowe. Oddalone od Lublina około 40 km, dojazd to około 40 minut samochodem.

Jezioro Rogoźno.

Jezioro Rogóźno
Jezioro Rogóźno

Zlokalizowane na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim na obszarze Gminy Ludwin. Czas i długość trasy podobnie jak w przypadku Jeziora Łukcze. Powierzchnia jeziora to 57 ha. Głębokość wynosi maksymalnie 24,5 m. Szczególnie polecane dla miłośników wedkowania ze względu na występowanie karpi.

Jezioro Piaseczno.

Jezioro Piaseczno
Jezioro Piaseczno

Leży na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim. Odległość od Lublina to około 43 km. Dojazd do jeziora z Lublina maksymalnie 50 minut. Jezioro ma głębokość 38,8 m – jest najgłębszym jeziorem na Pojezierzu. Powierzchnia jeziora to 86 ha. Jezioro odznacza się pierwszą klasą czystości wody. Około 5 m przejrzystości wody. Występują ryby słodkowodne, co oznacza że jest to świetne miejsce dla wędkarzy. W pobliżu znajdują się obiekty turystyczne, ośrodki, domki letniskowe. Atrakcje jeziora to między innymi również nurkowanie oraz żeglarstwo. To ono zostało uznane za jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce w rankingu magazynu National Geographic. Ponadto, stanowi ono atrakcję dla miłośników historii oraz tajemnic II wojny światowej.

Jezioro Krasne.

Jezioro Krasne
Jezioro Krasne

To ostatnie z jezior znajdujących się na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim w tym artykule. Dojazd samochodem zajmie około 50 minut, około 50 kilometrów od miasta Lublin. W jeziorze występuje mnóstwo ryb słodkowodnych. Jezioro ma powierzchnię około 76 ha. Maksymalna głębokość wynosi 33 m. Obecna jest piaszczysta plaża. Jezioro użytkowane do celów rekreacyjnych. Należy do grona najczystszych jezior Lubelszczyzny.

Jezioro Firlej.

Jezioro Firlej
Jezioro Firlej

Około 45 km od miasta Lublin, dojazd do 45 minut. Położone jest w powiecie lubartowskim. Nazwa pochodzi od miejscowości w pobliżu której się znajduje. Jest głębokie na około 10 m. Występują tu piaszczyste plaże i infrastruktura turystyczna. Jest to miejsce polecane dla wędkarzy czy rowerzystów.

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
16/06/2024
temperature icon 16°C
zachmurzenie duże
Humidity 94 %
Pressure 1001 hPa
Wind 2 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top