Świdnik Air Festival już niedługo, przedstawiamy kolejne lotnicze gwiazdy.

Akrobacyjny freestylowiec

Tego pilota zna chyba każdy miłośnik awiacji. Nikt, tak jak on nie zachwyca feerią barw oraz skomplikowanymi, widowiskowymi figurami akrobacyjnymi. Kolejnym z powietrznych solistów IV Świdnik Air Festival jest Marek Choim, pilotujący samolot Extra 330SC.
Swoją przygodę z pokazami lotniczymi rozpoczął w 2013 roku w Warszawie. Od tego czasu bierze udział w pokazach organizowanych w Polsce, jak i na świecie.

Extra 330SC Marka Choima wyposażona jest w wytwornicę dymu, co zwiększa atrakcyjność pokazów. Na tym jednak nie koniec. Akrobacyjny freestylowiec swoje ewolucje wykonuje także podczas lotów nocnych, krzesząc z maszyny miliony iskier, a tym samym budząc zachwyt wśród oglądającej go publiczności. Nie wiemy jak wy, ale my nie możemy się już doczekać co przygotował dla nas tym razem! IV Świdnik Air Festival już 15-16 czerwca na lotnisku trawiastym.

https://www.facebook.com - profil Świdnik Air Festival
https://www.facebook.com – profil Świdnik Air Festival

Doświadczenie i precyzja

Tak w dwóch słowach można przedstawić kolejną lotniczą gwiazdę IV Świdnik Air Festival. Za sterami śmigłowca Bölkow Bo 105 zasiądzie Maciej Dominiak, doświadczony pilot-instruktor śmigłowcowy, wcześniej także zawodnik samochodowy i uczestnik Rajdu Dakar. Wspomagają go piloci Mateusz Dominiak i Dawid Walasa.

Bölkow Bo 105 jest absolutną legendą wśród śmigłowców. To lekka, dwusilnikowa maszyna wielozadaniowa z czteropłatowym sztywnym wirnikiem nośnym wykonanym w technologii kompozytowej oraz półsztywnym dwupłatowym wirnikiem ogonowym.W konstrukcji tego niemieckiego wiropłata zastosowano wiele, jak na lata 60., nowatorskich rozwiązań, m.in. sztywną głowicę wirnika nośnego, dzięki czemu maszyna uzyskała niespotykaną dotąd manewrowość. Łącznie wyprodukowano 1406 śmigłowców tego typu.

Śmigłowiec, który zobaczymy w Świdniku został wyprodukowany w 1980 roku w fabryce w Donauwörth w Bawarii. Od tego czasu aż do 2016 roku służył w niemieckim wojsku. W 2016 roku został zdemilitaryzowany, po czym trafił do Polski. Już w 2017 roku uzyskał wszelkie pozwolenia z Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wykonywanie lotów cywilnych i od tamtej pory możemy go podziwiać na imprezach lotniczych w całym kraju oraz poza jego granicami. Ostatnie nowe malowanie tego śmigłowca zapiera dech i wzbudza niebywały zachwyt u widzów. Tego nie możecie przegapić! Piloci śmigłowca zagwarantują dreszczyk emocji!

https://www.facebook.com - profil Świdnik Air Festival
https://www.facebook.com – profil Świdnik Air Festival

 

Wizytówka Polskich Sił Powietrznych

15 kwietnia Zespół Akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych „Orlik” obchodził 26. urodziny. W tym roku będziemy mieli okazję zaśpiewać mu „Sto lat”, bo już 15-16 czerwca zobaczymy go na IV Świdnik Air Festival.

Historia tego zespołu sięga 1998 roku. To właśnie wtedy, w Radomiu zrodził się pomysł stworzenia akrobacyjnego teamu, który latałby na samolotach turbośmigłowcowych PZL-130 Orlik. Pilotów rekrutowano z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

W pierwszym roku działalności piloci wzięli udział w czterech pokazach. Z biegiem lat pozycji na liście występów zaczęło przybywać. Pojawiły się także plany rozbudowy ZA „Orlik”. W 2001 roku składał się z 7 samolotów, w kolejnych latach nawet z 9. Dwa lata później Zespół Akrobacyjny „Orlik” stał się odrębną Eskadrą w strukturze 2OSzL Radom. Od tej pory zadaniem pilotów przestało być szkolenie podchorążych, a stało przygotowanie się do pokazów lotniczych.

Obecnie Zespół Akrobacyjny „Orlik” jest jedynym wojskowym zespołem akrobacyjnym w naszym kraju. W tej chwili na liście festiwalowych gwiazd są już: Scandinavian Airshow, Artur Kielak, Grupa Akrobacyjna Firebirds, samolot OV-10 Bronco, Łukasz Czepiela oraz Fundacja Eskadra.

https://www.facebook.com - profil Świdnik Air Festival
https://www.facebook.com – profil Świdnik Air Festival

Bilety w przedsprzedaży można już kupić na www.biletyna.pl oraz w kasie kina Lot.

Źródło: https://www.facebook.com – profil Świdnik Air Festival

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
16/06/2024
temperature icon 16°C
zachmurzenie duże
Humidity 94 %
Pressure 1001 hPa
Wind 3 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top