Publikacja:

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyruszyli do szkół. W ramach programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z wojskiem” prowadzą zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W sumie przeszkolą uczniów z blisko 80 placówek w naszym regionie.

Podczas trzygodzinnych zajęć uczniowie mają okazje zapoznać się z zasadami wojskowości, bezpieczeństwa i obrony cywilnej. Poznają zasady alarmowania, sposoby szukania i wzywania pomocy, podstawy ewakuacji i schronienia, a także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
– Program „Edukacja z wojskiem” to dobra okazja by w sposób przystępny w przyjaznej atmosferze dotrzeć do dzieci i młodzieży z bardzo ważnymi informacjami dotyczącymi obronności i bezpieczeństwa. Dla większości będzie to pierwszy w życiu kontakt z taką tematyką, dlatego to spore wyzwanie dla nas, aby wzbudzić ich zainteresowanie i skutecznie przekazać wiedzę – mówi st. szer. Łukasz, żołnierz – ratownik z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, prowadzący zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej w Szkole Podstawowej nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie.

W ramach programu „Edukacja z wojskiem” żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT poprowadzą lekcje w blisko 80 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie województwa lubelskiego. Takie zajęcia odbyły się już, m.in. w Szkole Podstawowej nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie, Szkole Podstawowej im. ks. Józefa Poniatowskiego w Annopolu, Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim, czy Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej.
Program „Edukacja z wojskiem” przygotowany i realizowany jest we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Wojskowi szkoleniowcy prowadzą zajęcia w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych, a ich nadrzędnym założeniem jest przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny i przyjazny. Celem programu jest zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa i obronności, a także kształtowanie odpowiednich postaw wobec zagrożeń, a także przekazanie wiedzy na temat reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Do programu zakwalifikowało się w sumie ok. 3,5 tysiąca szkół w całej Polsce. Projekt potrwa do 20 czerwca br.

 

Źródło: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

 

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
17/06/2024
temperature icon 16°C
zachmurzenie duże
Humidity 95 %
Pressure 1001 hPa
Wind 6 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top