Historia w dobie sztucznej inteligencji to hasło przewodnie XV Dnia Historyka, który odbędzie się 17 maja w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (plac Marii Curie-Skłodowskiej 4a). Tego dnia na Uczelnię przybędzie młodzież szkół średnich z województwa lubelskiego i województw ościennych, aby wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

XV Dzień Historyka rozpocznie się o godzinie 10:00 w Auli im. prof. Kazimierza Myślińskiego (Duża Aula, parter Wydziału Filologicznego). Zainaugurują go wykłady: dr. Karola Kasprowicza pt. Czy historycy śnią o elektrycznych owcach? O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w badaniu i prezentowaniu przeszłości i dr. Artura Turowskiego pt. AI wobec Antyku. Następnie będzie miała miejsce dyskusja Przyszłość przeszłości…, w której wezmą udział: dr hab. Dariusz Słapek, prof. UMCS, dr hab. Marek Konstankiewicz, prof. UMCS, dr hab. Małgorzata Kołacz-Chmiel i mgr Michał Sieńko.

W programie wydarzenia zaplanowano także intersujące warsztaty (do 15 maja obowiązują zapisy przez formularz znajdujący się na stronie: www.umcs.pl – https://forms.office.com/e/nZiGbmQpwr) przygotowane przez pracowników naukowych Uczelni i przedstawicieli studenckich kół naukowych, które działają w Instytucie Historii (Koła Naukowego Amatorów Antyku, Koła Metodologicznego Historyków UMCS).

Dzień Historyka to cykliczne wydarzenie, które odbywa się na naszej Uczelni od 2009 roku. Celem inicjatywy jest m.in. promowanie historii jako dyscypliny naukowej.

Organizatorzy XV Dnia Historyka: Instytut Historii we współpracy z Wydziałem Historii i Archeologii UMCS oraz Polskim Towarzystwem Historycznym – Oddział w Lublinie.

 

Źródło: UMCS

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/05/2024
temperature icon 18°C
zachmurzenie duże
Humidity 71 %
Pressure 1014 hPa
Wind 11 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top