Nadchodzące wakacje lubelscy terytorialsi przygotowali dwa terminy szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla wszystkich, którzy podczas letniej przerwy w nauce i pracy chcą zdobyć nowe umiejętności i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. To będzie już 5 rok z projektem Wakacje z WOT!

Zainicjowany w 2019 roku projekt Wakacje z WOT cieszy się nieustannym zainteresowaniem osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z wojskiem. W okresie od czerwca do września we wszystkich jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej organizowane są szkolenia podstawowe (czyli tzw. „szesnastki”) i wyrównawcze („ósemki”) dedykowane przede wszystkim uczniom, studentom, nauczycielom i wykładowcom, którzy w tym okresie mają przerwę w nauce. Z „wakacyjnych szkoleń” chętnie korzystają także inni ochotnicy, którzy czas letnich miesięcy chcą wykorzystać na zdobycie nowych umiejętności, poprawę swojej kondycji fizycznej, poznanie nowych znajomych i zostanie żołnierzem Terytorialnej Służby Wojskowej.

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy nigdy nie byli w wojsku, a chcą poznać podstawy wojskowego rzemiosła będą mogli odbyć szkolenie podstawowe w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w dwóch termiach: 5-20 lipca i 13-28 września. Z kolei dla żołnierzy rezerwy przygotowano szkolenie wyrównawcze w terminach: 5-12 lipca i 13-20 września.

Jak przygotować się na Wakacje z WOT?

Skontaktuj się z rekruterem 2 LBOT z twojego powiatu – kontakty dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl Wyszukiwarka na stronie pozwoli Ci na znalezienie numerów telefonów do żołnierzy, którzy udzielą odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące rekrutacji i szkolenia w WOT.

Przygotuj wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej i złóż w Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR) – właściwym dla miejsca Twojego zamieszkania. Im wcześniej złożysz dokumenty, tym większa szansa, że dostaniesz się na wybrany przez Ciebie termin!

Po przejściu procedury rekrutacyjnej oczekuj na wydanie karty powołania, na której znajdziesz informacje dotyczące daty, czasu i miejsca, w którym rozpoczniesz swoje szkolenie. Kartę powołania odbierzesz w swoim WCR. 

Co zabrać na Wakacje z WOT?

Na szkolenie warto zabrać ze sobą: przybory kosmetyczne, środki piorące, obuwie sportowe, niezbędne leki, dodatkową bieliznę, skarpety, przybory do czyszczenia obuwia, podręczny zestaw do szycia, latarkę, kubek, składany nóż, ładowarkę do telefonu, powerbank, marker, notes z długopisem, taśmę izolacyjną. Najważniejsze rzeczy, takie jak mundur polowy, obuwie taktyczne czy zasobnik piechoty otrzymasz na miejscu.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

 

Źródło: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

 

 

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/05/2024
temperature icon 18°C
zachmurzenie duże
Humidity 76 %
Pressure 1015 hPa
Wind 13 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top