Jedno z lubelskich osiedli ma problem, ceny mieszkań są tutaj najdroższe ale nie przekłada się to na jakość infrastruktury wokół nich.

Największą zmorą jest tutaj ulica Granatowa, jest to ulica łącząca ul. Koralowa i ul. Jantarową. To droga ułożona z płyt betonowych. Trakt ten to główna arteria komunikacyjna prowadząca do nowoczesnej Szkoły Podstawowej nr 58, niestety przy bardziej intensywnym deszczu jest nieprzejezdna. Aby zapobiec skargom mieszkańców, w tym przypadku załatwione zostało to „wylaniem” asfaltu w miejscu ścieżek które wcześniej były po prostu „wydeptane”. Cena rynkowa mieszkania na osiedlu zaczyna się od 12 000,00 zł za 1 metr kwadratowy. Przecież uwzględniając stawkę rynkową wlicza się infrastrukturę towarzyszącą, jak widzimy ceny nie są współmierne ze stanem faktycznym. Budowa chodnika została zgłoszona do budżetu obywatelskiego w X edycji jako projekt nr 2024-D-132 Budowa chodnika przy ul. Granatowej, otrzymując 1017 głosów. Niestety inwestycja nie została wybrana do realizacji. Ilość głosów pokazuje, że mieszkańcy chcą w końcu mieć normalną ulicę i ścieżkę w swojej okolicy. Rzeczywiście mieszkania i nowe bloki są nowoczesne, niestety infrastruktura pozostawia wiele do życzenia i nijak ma się do prestiżu osiedla na Węglinie Południowym.

Przy tym warto wspomnieć o miejscach parkingowych. Niestety mieszkańcy osiedla Koralowego najbardziej znają ten problem. Jeśli nie wykupiłeś miejsca parkingowego w parkingu podziemnym to masz problem. Ciekawostką jest, że nie ma konkretnych zasad, które określałyby liczbę miejsc postojowych, które musi wybudować deweloper. Aby poznać przepisy, należy sięgnąć do „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (z pełną treścią dokumentu zapoznać się możecie tutaj). Parkingom i garażom poświęcony jest rozdział 3 rozporządzenia i w paragrafie 18 czytamy, że: „Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, stanowiska postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo”.

Rozporządzenie nie określa liczby miejsc postojowych. Przepisy mówią, że należy ją dostosować do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W rozporządzeniu istnieje ogólny obowiązek zapewnienia miejsc parkingowych przez dewelopera, ale szczegółów trzeba szukać w innym miejscu.

Ze względu na różną sytuację w różnych lokalizacjach (i dotyczy to nie tylko różnic pomiędzy miastami, ale i dzielnicami czy osiedlami) rozporządzenie ministra nie precyzuje liczby miejsc parkingowych, które powinny przypadać na jedno mieszkanie. Autorzy dokumentu odsyłają w nim do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przygotowanego dla danego obszaru.

 

 

ul. Granatowa
ul. Granatowa

 

 

 

Źródło: https://obido.pl

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
15/04/2024
temperature icon 8°C
zachmurzenie duże
Humidity 79 %
Pressure 996 hPa
Wind 3 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top