Co wspólnego mają kolorowe skarpetki z Zespołem Downa? Dlaczego w marcu warto założyć skarpetki nie do pary? 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale przede wszystkim bardzo ważne święto – Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji Skende wspólnie z podopiecznymi Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Camino i Plakatello zaprasza do wspólnego świętowania. Każdy może pomóc spełniać marzenia młodzieży.

Od 21 do 24 marca (godz.10:00 – 18:00, 22 marca 14:00 – 18:00) w Skende pojawi się specjalne stoisko, na którym będzie można spotkać „Drużynę poMocy”. To młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, która w Skende bierze udział w warsztatach, eventach i innych wydarzeniach, realizując inicjatywę wolontariatu inkluzywnego. Spotkanie z nimi to doskonała okazja, aby bliżej poznać młodzież z Zespołem Downa i przełamać bariery.
W tych dniach każdy będzie mógł wesprzeć marzenia tych młodych ludzi i przyczynić się do rozwoju ich pasji. Jak? To proste, wystarczy kupić kolorowe skarpetki nie do pary, które będą na stoisku. Cały dochód zasili specjalny fundusz rozwoju podopiecznych Camino i zostanie przekazany m.in. na warsztaty, zajęcia plastyczne i naukę hip-hopu, które pomagają młodym ludziom rozwijać się społecznie.

Dlaczego 21 marca nosimy kolorowe skarpetki? Data (21.03) nie jest przypadkowa. Jest to związane z trisomią 21, czyli obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. To właśnie dlatego w tym dniu świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia kolorowe skarpetki, które różnią się w parze, nie są tylko wyrazem stylu i mody, ale mają drugie znacznie ważniejsze znaczenie. 21 marca zakładamy je po to, aby wyrazić naszą tolerancję, solidarność i przypomnieć, że osoby z Zespołem Downa zmagają się każdego dnia z wieloma wyzwaniami i są bardzo empatycznymi młodymi ludźmi z kolorowym wnętrzem.

– W ten szczególny i wyjątkowy dzień pokażmy, że jesteśmy razem z osobami z Zespołem Downa i załóżmy skarpetki nie do pary. Nie rezygnujmy z otwartości na drugą osobę potrzebującą pomocy. Każdy może dorzucić swoją cegiełkę, aby nasi podopieczni mieli szansę na lepszą przyszłość. Różnorodność jest naszą codziennością i to jest clou naszego życia, doceńmy ją. Różnorodność jest fajna, gdyby nie ona, nasze życie byłoby nudne. Zapraszamy! – mówi Waldemar Kozakiewicz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Camino.

Ale to nie wszystko! Od 21 marca w Skende będzie można kupić plakat z niezwykłej kolekcji „Plakatów poMocy”, które są reprodukcją prac stworzonych przez młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Podopieczni Stowarzyszenia Camino to uzdolniona młodzież, która w ramach zajęć aktywizacyjno-rozwojowych tworzy obrazy różnymi technikami – są m.in. akwarele, linoryty, szkice. Prace zostały przeniesione metodą cyfrową przez zespół Plakatello – najemcę Skende – i wydrukowane na papierze najwyższej jakości atramentem wodnym. Dzięki temu każdy może mieć w domu wyjątkowe dzieło sztuki, które dodatkowo pozwala spełniać marzenia podopiecznych Camino. Dochód ze sprzedaży plakatów wspiera rozwój młodych artystów.

– Cieszę się, że możemy inicjować i wspierać projekty, które wpływają na rozwój młodych ludzi, w szczególności osób z niepełnosprawnościami. Chcemy inspirować do integracji społecznej, wykorzystując nasz potencjał miejsca spotkań i umożliwiając mieszkańcom miasta przełamywanie różnych barier i stereotypów. Wierzymy, że dzięki takim działaniom pomagamy poznać i zrozumieć świat innych – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor Skende.

Działania na rzecz grup wykluczonych społecznie są częścią strategii Skende. To już kolejny projekt, który jest realizowany w lubelskim centrum handlowym z myślą o młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Spotkania i projekty rozwijają umiejętności społeczne, zawodowe i mają też charakter terapeutyczny.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie.

 

Źródło: www.skendeshopping.pl

 

 

 

 

Autor:MK
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
22/07/2024
temperature icon 32°C
zachmurzenie duże
Humidity 38 %
Pressure 1011 hPa
Wind 9 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top