W dniach 6-7 marca 2024 r. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS (ul. Głęboka 45, Lublin) zapraszamy na cykl spotkań z Georgiem Zieglerem – urzędnikiem Komisji Europejskiej, byłym niemieckim dyplomatą, przyjacielem Polski i wybitnym praktykiem z zakresu negocjacji rozszerzeniowych Unii Europejskiej. Będzie to dobra okazja, aby „z pierwszej ręki” uzyskać informację o wielu aspektach polityki rozszerzeniowej i o krokach, przed którymi stoi Ukraina na drodze do członkostwa w UE.

Tematyka spotkania jest związana ze zmianą myślenia, pewnym rodzajem „punktu zwrotnego” (niem. Zeitenwende) nie tylko w polityce niemieckiej – o czym świadczą słowa z przemówienia kanclerza Olafa Scholza po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, ale całej Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście polityki rozszerzenia. Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS i Centrum Dokumentacji Europejskiej UMCS, a gospodarzem będzie dyrektor Instytutu prof. Marek Pietraś.

Georg Ziegler – z wykształcenia prawnik, doradca w Służbie ds. Ukrainy w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Rozszerzeniowych w Komisji Europejskiej, pełnił także funkcję zastępcy dyrektora Grupy Wsparcia dla Ukrainy (SGUA) w latach 2021/2022. Dołączył do Komisji w 1997 r., najpierw jako oddelegowany ekspert, gdzie pracował nad piątym rozszerzeniem UE obejmującym głównie państwa Europy Środkowej i Wschodniej, a następnie przez 10 lat zajmował się kwestią cypryjską. W latach 90. pracował dla rządu niemieckiego, między innymi w Ambasadzie Niemiec w Warszawie (1990-95). Podczas studiów spędził 18 miesięcy w Lublinie i Krakowie, gdzie nauczył się języka polskiego.

 

PROGRAM

6 marca 2024 r. | sala A.4.35 – Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS (ul. Głęboka 45)

16:00-16:10 – Przywitanie gości (prof. dr hab. Marek Pietraś, dr hab. Katarzyna Stachurska-Szczesiak, prof. UMCS).

16:10-18:30 – wykład Georga Zieglera pt. Polityka rozszerzeniowa Unii Europejskiej – przykład Ukrainy. Prezentacja w języku polskim.

Dyskusja – pierwszy głos w dyskusji Cornelius Ochmann pn. Współpraca polsko-niemiecka jako motor rozszerzenia Unii Europejskiej (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej)

Dalszy ciąg dyskusji – pytania i odpowiedzi

 

7 marca 2024 r. | sala A.4.35 – ISM UMCS (ul. Głęboka 45)

10:00-10:10 – Przywitanie gości (prof. dr hab. Marek Pietraś, dr hab. prof. UMCS Katarzyna Stachurska-Szczesiak).

10:10-12:00 – Georg Ziegler – The EU’s enlargement policy – Focus on Ukraine (European Commission/ Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations – NEAR); (lecture, multimedia presentation);

Wykład dla studentów anglojęzycznych (w języku angielskim).

 

Źródło: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie/ www.umcs.pl

 

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
20/04/2024
temperature icon 13°C
zachmurzenie duże
Humidity 72 %
Pressure 999 hPa
Wind 18 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top