W miniony czwartek Komisja Europejska wydała decyzję potwierdzającą spełnienie przez Polskę warunku podstawowego dot. stosowania Karty Praw Podstawowych. Oznacza to możliwość certyfikacji i refundacji wydatków ponoszonych przez Polskę w poszczególnych programach, w tym w Funduszach Europejskich dla Lubelskiego.

Miniony rząd Zjednoczonej Prawicy nie miał najlepszych relacji z Komisją Europejską. Efektem tego była zblokowana Karta Praw Podstawowych oraz bardziej medialny problem z Krajowym Planem Odbudowy. Pierwsza kłopot oznaczał ryzyko braku zaakceptowania wydatków w zatwierdzonych już programach krajowych i regionalnych w Polsce w unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Powodem wstrzymania wypłat z KPO, czyli środków z pożyczki zaciągniętej przez wszystkie kraje UE na odbudowę gospodarki z COVID, były obiekcie KE dotyczące praworządności w Polsce.

Pierwszą zdjętą blokadą okazała się Karta Praw Podstawowych. W konsekwencji tego Polska będzie mogła rozliczać otrzymane środki z UE. Przede wszystkim beneficjenci będą mogli spodziewać się konkursów z wyższą pulą środków. Dotychczasowe alokacje, zwłaszcza w konkursach były symboliczne względem przyznanych środków na lata 2021-27.

W wyniku kompromisu została uruchomiona strona internetowa dedykowana warunkowi podstawowemu dot. stosowania Karty Praw podstawowych, na której znajdziecie Państwo: szczegółowe informacje nt. KPP, dokumenty związane z kartą (m. in. samoocenę spełnienia warunku) oraz bazę kontaktową koordynatorów KPP w instytucjach zarządzających: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-2021-2027/prawo-i-dokumenty/stosowanie-karty-praw-podstawowych/

 

Autor:Marek Dronio
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
14/07/2024
temperature icon 31°C
zachmurzenie małe
Humidity 86 %
Pressure 1013 hPa
Wind 11 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top