16 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Listonosza i Doręczyciela. Poczta Polska zatrudnia aktualnie ok. 22 tys. listonoszy na terenie całej Polski. Każdego dnia doręczają ponad 4 mln przesyłek, pokonując łącznie – samochodami, na rowerach i pieszo – prawie 1 mln km!

Listonosz to szczególny zawód. Wymaga nie tylko sprawności fizycznej i dobrej orientacji w terenie, ale przede wszystkim skrupulatności i odpowiedzialności.

Listy lub inne doręczane przez listonoszy przesyłki czy przekazy pieniężne, muszą trafić do odpowiedniej osoby, pod wskazany adres i zgodnie z przewidzianą dla nich procedurą. Jedne wrzucane są do skrzynek, inne muszą być doręczone do rąk własnych. Odbiór niektórych należy poświadczyć podpisem, inne może odebrać tylko nadawca lub upoważniona przez niego w odpowiedni sposób osoba. Czasem są to miłe i wyczekiwane przesyłki, innym razem niechętnie odbierane rachunki. Listonosze jednak zawsze muszą wykonać swoje zadanie.

Pracownik doręczający korespondencję i inne przesyłki musi być dobrym słuchaczem i obserwatorem. Klienci, szczególnie w mniejszych społecznościach, znają swoich listonoszy. Darzą ich sympatią, rozmawiają z nimi o codziennych sprawach i powierzają swoje troski. Nierzadko mają miejsce sytuacje, w których listonosze przychodzą adresatom z pomocą w trudnych sytuacjach, ratując ich zdrowie lub życie. Wzywają służby ratunkowe czy pomagają się wydostać z płonących mieszkań lub domów. Często obsługują swoje rejony przez wiele lat więc łatwo im dostrzec nietypowe sytuacje, które powinny budzić niepokój. Listonosze przychodzą z pomocą także osobom niepełnosprawnym mającym problem z wychodzeniem z domu. Obsługując ich pełnią funkcję mobilnych placówek pocztowych. Nie tylko doręczają im przesyłki, ale także przyjmują je do nadania.

Wszystkim Klientom życzymy satysfakcji z usług Poczty Polskiej, świadczonych za pośrednictwem listonoszy.

 

Dziękujemy za wszystkie dostarczone paczki i listy!

 

Źródło: media.poczta-polska.pl

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
14/04/2024
temperature icon 16°C
zachmurzenie duże
Humidity 78 %
Pressure 1002 hPa
Wind 23 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top