Święto państwowe Australii, znane również jako Anniversary Day i Foundation Day, obchodzone jest 26 stycznia i upamiętnia założenie pierwszej stałej osady w Australii przez kapitana Arthura Phillipa, późniejszego Gubernatora Australii, przy Port Jackson (obecne Sydney). Australia Day jest dniem wolnym od pracy we wszystkich stanach i terytoriach Australii. W przypadku, gdy przypada w sobotę lub niedzielę, dzień wolny od pracy przypada na poniedziałek.

Święto państwowe Australii, znane również jako Anniversary Day i Foundation Day, obchodzone jest 26 stycznia i upamiętnia założenie pierwszej stałej osady w Australii przez kapitana Arthura Phillipa, późniejszego Gubernatora Australii, przy Port Jackson (obecne Sydney). Australia Day jest dniem wolnym od pracy we wszystkich stanach i terytoriach Australii. W przypadku, gdy przypada w sobotę lub niedzielę, dzień wolny od pracy przypada na poniedziałek. Podczas obchodów Australia Day ogłaszany jest Australijczyk Roku, nagroda przyznawana obywatelowi, który wniósł znaczący wkład w rozwój narodu i społeczności australijskiej. Nagroda jest przyznawana w kategoriach: Young i Senior Australian of the Year, oraz nagroda Australian Local Hero (Miejscowy Australijski Bohater).

Historia świętowania sięga roku 1808 i 1818, gdy gubernator Lachlan Macquarie pierwszy raz oficjalnie obchodził Australia Day. W 2004 roku święto to już świętowało 7,5 miliona ludzi.Pierwsza Flota dotarła do Australii między 18 a 20 stycznia 1788, jednak oficjalne ustanowienie kolonii Nowa Południowa Walia miało miejsce 26 stycznia 1788. W 1818 roku, z okazji trzydziestej rocznicy, gubernator Macquarie udzielił rządowym pracownikom wolnego dnia.W 1888 roku Australia Day po raz pierwszy był świętowany we wszystkich stanach poza Adelaide. Od 1935 roku obchody obejmują całą Australię, a nazwę święta nadano w 1946 roku. Od 1994 roku we wszystkich stanach jest ono obchodzone 26 stycznia. Podczas Dnia Australii organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak pokazy wojskowe, wyścigi statków, zawody surfingowe, a także pokazy sztucznych ogni. Nagrody dla wybitnych Australijczyków są przyznawane podczas ceremonii organizowanej przez Narodową Radę Dnia Australii.

 

Autor:Mateusz Kaproń
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
25/06/2024
temperature icon 20°C
pochmurnie
Humidity 65 %
Pressure 1010 hPa
Wind 8 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top