Miniony rok Port Lotniczy Lublin może uznać za udany. Przez dwanaście miesięcy 2023 roku lubelskie lotnisko odprawiło 399 tysięcy pasażerów, więcej niż rok wcześniej. Wśród nich był 3-milionowy pasażer. Sierpień, pod względem liczby obsłużonych pasażerów, był w ogóle najlepszym miesiącem w całej dotychczasowej historii lubelskiego lotniska. Ogromnym powodzeniem cieszyły się loty wakacyjne. A ten nowy rok zapowiada się równie obiecująco. Poza dalszym rozwojem siatki połączeń, Port Lotniczy Lublin otworzy nowoczesny terminal cargo.

– To był bardzo intensywny rok dla naszego portu. W sytuacji, kiedy linie lotnicze tną połączenia, nam udało się odprawić więcej pasażerów niż roku 2022, kiedy było to 330 tysięcy osób. A w sierpniu obsłużyliśmy rekordową ilość pasażerów w jedenastoletniej historii Portu Lotniczego Lublin. Wakacyjne statystyki pokazały, że przygotowana przez nas oferta bardzo dobrze wpisała się w oczekiwania podróżnych. Uważam to za sukces naszego regionalnego lotniska. Staramy się na tym bardzo konkurencyjnym rynku, konsekwentnie budować siatkę połączeń, poszerzając z roku na rok ofertę lotów, szczególnie w okresie letnim – mówi prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk.

Do znacznego zwiększenia ruchu na lotnisku przyczyniły się połączenia wakacyjne. Od czerwca do siatki połączeń dołączyły nowe loty na grecką wyspę Rodos oraz do Monastyru w Tunezji. Przebojem okazały się jednak loty do tureckiej Antalyi, realizowane aż cztery razy w tygodniu. Z lubelskiego lotniska można było się wybrać na urlop również do innych popularnych miejscowości turystycznych na południu Europy, do chorwackiego Splitu czy Burgas nad Morzem Czarnym lub do włoskiego Bergamo. Niezmiennie pełne samoloty latały nad polskie wybrzeże, do Gdańska. Odpowiedzią na coraz większy ruch na lotnisku była rozbudowa parkingu przy terminalu od strony odlotów. Dzięki tej inwestycji baza parkingowa, tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, powiększyła się o blisko 100 dodatkowych miejsc.

Oferta wakacyjnych lotów na Lato 2024 z lubelskiego lotniska zapowiada się niezwykle interesująco. Już wiadomo, że kierunków będzie więcej niż podczas ubiegłorocznych wakacji. Od czerwca 2024 roku do siatki połączeń z Portu Lotniczego Lublin dołącza długo wyczekiwany Egipt (Hurghada) oraz grecka wyspa Kreta. W związku z ogromnym zainteresowaniem lotami do Turcji, w wakacje 2024 będzie można aż pięć razy w tygodniu polecieć do Antalyi i to już od końca kwietnia do października.

W tym roku Port Lotniczy Lublin zakończy dużą inwestycję, nowoczesny terminal przeznaczony do składowania towarów. Będzie to hala magazynowo-przeładunkowa o powierzchni blisko 2 tys. mkw.,z dedykowanymi pomieszczeniami do obsługi towarów specjalnych i rampami do rozładunku ciężarówek. Powstanie także budynek biurowy oraz plac manewrowy wraz z drogą dojazdową i chodnikami. Koszt inwestycji to blisko 18 mln złotych.

– Staramy się dywersyfikować dochody i dlatego inwestujemy w cargo. Powstanie obiektu znacznie usprawni obsługę przesyłek, które od dwóch lat są odprawiane w lubelskim porcie lotniczym. Pozwoli to również na zwiększenie ruchu towarowego i ułatwi kontakty gospodarcze – mówi prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk.

Usługa cargo oferowana przez Port Lotniczy Lublin pozwala na poszerzenie oferty lotniska dla spedytorów. Dzięki temu producenci i odbiorcy, którzy są uzależnieni od szybkich dostaw towarów, zyskują łatwiejszy dostęp do ich usług. Pozwala na obsłużenie części ruchu towarowego już generowanego w regionie. Możliwość wysłania towarów bezpośrednio z Portu Lotniczego Lublin jest niewątpliwie atutem dla lokalnych przedsiębiorców, eksportujących swoje produkty do wielu krajów świata.

Terminal cargo Portu Lotniczego Lublin może stać się także ważnym obiektem podczas wsparcia odbudowy Ukrainy

 

Źródło: https://www.airport.lublin.pl

Autor:Redakcja
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
25/06/2024
temperature icon 19°C
pochmurnie
Humidity 69 %
Pressure 1010 hPa
Wind 10 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top