15 grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie, miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis”. Nagroda przyznawana jest po raz piąty. Jednym z tegorocznych laureatów jest Lubelska Wojewódzka Komenda OHP.

Nagrodę „Semper Fidelis” otrzymują osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami. Lubelska Wojewódzka Komenda OHP jest inicjatorem akcji porządkowania polskich cmentarzy na Wołyniu. Od 15 lat wolontariusze związani z Ochotniczymi Hufcami Pracy wyjeżdżają na Kresy. Dbają o cmentarze, pielęgnując jednocześnie pamięć o polskim dziedzictwie oraz ucząc – często trudnej polskiej historii – kolejne pokolenia. Uczestnicy wyjazdów opiekują się cmentarzami i upamiętnieniami położonymi w ponad pięćdziesięciu miejscowościach. Są wśród nich między innymi groby legionistów komendanta Piłsudskiego, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, ofiar rzezi na Wołyniu, a także groby żołnierzy Dwudziestej Siódmej Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

„Wśród nagrodzonych znajdują się działacze społeczni, badacze i ludzie kultury zabiegający o ocalenie pomników polskiej kultury, które w wyniku rozbiorów i II wojny światowej znalazły się poza granicami Rzeczypospolitej. Honorowane są organizacje i osoby pielęgnujące oraz promujące historię i kulturę Kresów w kraju, jak i te działające na rzecz Polaków wciąż mieszkających na Wschodzie.” – IPN

Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, której przewodniczącym jest Prezes IPN. Nagroda ma charakter honorowy. Łacińska dewiza „Semper Fidelis” – zawsze wierny – widniała na wstędze przedwojennego herbu Lwowa, który został zatwierdzony przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Do opracowania tekstu wykorzystano materiały udostępnione przez IPN na stronie www.ipn.gov.pl.

 

Źródło:  www.ipn.gov.pl oraz www.ohp.pl

Autor:Redakcja
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
26/02/2024
temperature icon 13°C
zachmurzenie duże
Humidity 90 %
Pressure 999 hPa
Wind 10 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top