Odpalenie miejskiej iluminacji zainauguruje Festiwal Bożego Narodzenia, od lat wpisany w świąteczny kalendarz miasta. Uroczyste spotkanie z mieszkankami i mieszkańcami Lublina tradycyjnie, 6 grudnia przed Ratuszem.

– Serdecznie zapraszam wszystkie mieszkanki i mieszkańców Lublina, szczególnie tych najmłodszych na wspólne odpalenie miejskiej iluminacji świątecznej. Jak co roku, spotkaniem tym rozpoczniemy Festiwal Bożego Narodzenia, który oferuje wiele możliwości spędzenia świąteczno-noworocznego czasu w naszym mieście. W tegorocznym programie Festiwalu znalazły się, m.in. koncerty kolęd, warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych, czy świąteczna gra miejska. Gorąco zachęcam do udziału w zaplanowanych wydarzeniach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Festiwal Bożego Narodzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, rozpocznie się 6 grudnia, o godz. 16.00 uroczystym odpaleniem miejskiej iluminacji świątecznej na pl. Łokietka. Spotkanie umili koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu The Fedor Family, rodzinnej grupy złożonej z profesjonalnych muzyków różnych pokoleń. Z kolei na najmłodszych uczestników wydarzenia czekają drobne upominki od Świętego Mikołaja.

Miejskie iluminacje, jak co roku rozświetlą Deptak, Stare Miasto i Plac Litewski. Latarnie i drzewa na Deptaku zostaną udekorowane instalacjami świetlnymi, a w ścisłym centrum miasta znajdą się okolicznościowe standy z motywami świątecznymi. Altanka inspirowana architekturą i freskami Kaplicy Trójcy Świętej stanie na ul. Grodzkiej, ramka do zdjęć z napisem „Wesołych świąt życzy Lublin” oraz podświetlana figury anioła i pary mieszczan w renesansowych strojach zdobić będą Plac Litewski, świąteczna bombka i figury anioła znajdą się na Rynku, figura pisarza na Deptaku, a prezent i anielskie skrzydła pojawią się na pl. Łokietka. Serce z napisu I Love Lublin zostanie zmienione na choinkę, Stare Miasto udekorują girlandy świetlne i kolorowe gwiazdy autorstwa Jarosława Koziary, a na placu Łokietka stanie 13-metrowa choinka.

W tym roku na mieszkanki i mieszkańców Lublina czeka świetlna nowość. W najbliższych dniach na Placu Litewskim pojawi się świąteczna karuzela, wizualnie dopasowana do już istniejących elementów miejskiej iluminacji. Obrotowa instalacja ma średnicę 6 metrów i jest wyposażona w system dźwiękowy, z którego użytkownicy usłyszą świąteczną muzykę.

W tegorocznym programie Festiwalu znalazły się koncerty kolęd, jarmarki i kiermasze, świąteczna gra miejska, spacery z przewodnikiem, podczas których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. o lubelskich zwyczajach bożonarodzeniowych oraz warsztaty rękodzielnicze. Z bogatej oferty warsztatów, przygotowanej przez instytucje kultury działające w naszym mieście, mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, a wybrane wydarzenia dedykowane są także seniorom. Mieszkańcy mogą uczestniczyć, m.in. w warsztatach z kreatywnego pakowania prezentów czy tworzenia kartek świątecznych, ozdób choinkowych oraz świątecznych wieńców i stroików.

Z kolei najmłodsi mieszkańcy i mieszkanki Lublina mogą wziąć udział w bożonarodzeniowym konkursie plastycznym dla lubelskich przedszkolaków. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Mikołaj oczami dzieci”, a nagrodą będą warsztaty bębniarskie, które odbędą się w placówce przedszkolnej zwycięskiej grupy. Prace przygotowane dowolną techniką będą przyjmowane w terminie od 7 do 12 grudnia w biurze Referatu ds. marketingu miasta przy ul. Rynek 8 (I piętro). W ramach Festiwalu zaplanowano także wspólne kolędowanie w Szopce Bożonarodzeniowej, która stanie na styku Deptaka i Placu Litewskiego. Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłoszenia swojego udziału i wystąpienia w Szopce. Zapisy przyjmowane są za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: swieta@lublin.eu lub telefonicznie pod numerem 81 466 19 34.

Szczegółowy program Festiwalu Bożego Narodzenia znajduje się na stronie swieta.lublin.eu.

 

Źródło: www.lublin.eu

Autor:Redakcja
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
22/06/2024
temperature icon 26°C
zachmurzenie umiarkowane
Humidity 59 %
Pressure 999 hPa
Wind 23 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top