Od 20 już lat Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje Ogólnopolski Konkurs na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, którego misją jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Skierowany jest on do właścicieli gospodarstw indywidualnych, z których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. Do Konkursu mogą zgłosić się zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne. We wszystkich 20 edycjach udział wzięło ponad 23 tysiące gospodarstw indywidualnych z całego kraju, tylko w 2023 roku wpłynęło 1062 zgłoszeń, w tym 65 z terenu województwa lubelskiego.

Na początku kwietnia br., Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie Pani Magdalena Filipek-Sobczak powołała cztery komisje regionalne i komisję wojewódzką. Komisje, wizytując zgłoszone do konkursu gospodarstwa, miały wybrać najlepsze gospodarstwo reprezentujące nasz region na etapie centralnym. Zwycięzcą tych eliminacji okazało się gospodarstwo Państwa Jolanty i Sławomira Tupikowskich z Wólki Zdunkówki w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim. Na przełomie lipca i sierpnia komisja centralna konkursu przeprowadziła wizytację i oceniła wszystkich szesnastu finalistów konkursu.

Uwieńczeniem jubileuszowej XX edycji Konkursu na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne była finałowa gala, zorganizowana w dniu 22 września w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W wydarzeniu tym udział wzięło ponad 200 zaproszonych gości z całej Polski, z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Panem Robertem Telusem na czele.
Tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa w Polsce w 2023 roku otrzymało gospodarstwo rolne Państwa Jolanty i Sławomira Tupikowskich reprezentujących województwo lubelskie. Otrzymali oni, ufundowaną przez Prezes KRUS nagrodę główną – ciągnik rolniczy.

„Zwycięstwo w Ogólnokrajowym Konkursie na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne Państwa Tupikowskich jest najlepszym przykładem tego, jak przy osobistym zaangażowaniu i niskich nakładach kosztów można podnieść bezpieczeństwo we własnym gospodarstwie rolnym. To również sukces pracowników lubelskiego oddziału KRUS, którzy już od ponad 30 lat starają się poprzez działania szkoleniowe i pozaszkoleniowe podnosić poziom bezpieczeństwa wśród lubelskich rolników, a tym samym wywierać wpływ na zmniejszającą się, co roku liczbę wypadków w gospodarstwach rolnych” – powiedziała Dyrektor Magdalena Filipek-Sobczak, reprezentująca Lubelski Oddział Regionalny KRUS.

Warto też zwrócić uwagę, że na warszawskiej gali konkursu region lubelski był promowany również przez Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”, który swoimi popisami wokalno-tanecznymi umilał czas zaproszonym gościom. Furorę zrobiło również Koło Gospodyń Wiejskich w Sadurkach, które stoiskiem z wyrobami regionalnymi wzbudziło ogromne zainteresowanie i uznanie przybyłych, dzięki czemu goście gali mogli zapoznać się z kulturą, tradycją oraz kuchnią – wszystkim, czym Lubelszczyzna słynie.

 

Autor:Redakcja
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/04/2024
temperature icon 3°C
zachmurzenie duże
Humidity 90 %
Pressure 1010 hPa
Wind 23 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top