W dniach 24 września-1 października 2023 r. będzie realizowany projekt edukacyjny „7 rzek”, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, a jej cel to popularyzacja idei zrównoważonego rozwoju oraz ochrony przyrody.

Projekt ma charakter rajdu rowerowego z Lublina do Wilna – miasta partnerskiego Lublina, które w tym roku obchodzi 700. rocznicę założenia. Uczestnikami wyprawy będą nauczyciele i przyrodnicy z UMCS, Fundacji dla Przyrody i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W trakcie rajdu zostaną przeprowadzone warsztaty w wybranych szkołach podstawowych (w woj. lubelskim, mazowieckim oraz podlaskim) z zagadnień zrównoważonego rozwoju transportu oraz ochrony przyrody w dolinach rzek.

Przez 7 dni uczestnicy wyprawy pokonają na rowerach ok. 700 km, a trasa będzie przebiegać przez cenne przyrodnicze obszary, tj.: 3 parki narodowe (Narwiański Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Dzukijski Park Narodowy), 5 parków krajobrazowych, obszary NATURA 2000. Na okres trwania wydarzenia przypadają także ważne święta związane z tematyką projektu: Międzynarodowy Dzień Rzek (24 września), Międzynarodowy Dzień Turystyki (27 września) oraz Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju (20-26 września). Po rajdzie zostanie przygotowana wystawa promująca ideę zrównoważonego rozwoju oraz przyrodę wschodniej Polski i południowej Litwy.

Tegoroczny rajd będzie również pierwszym etapem większego projektu, tj. wyznaczenia szlaku rowerowo-przyrodniczego z Lublina do Wilna. Nawiązywać on będzie częściowo do tras przebiegu historycznych szlaków handlowych (Szlak Jagielloński, Gościniec Litewski) oraz ponadregionalnych i lokalnych szlaków turystycznych (Szlak Green Velo, EuroVelo 11 i inne). Organizatorzy zakładają, że wydarzenie stanie się imprezą cykliczną popularyzującą ideę zrównoważonego rozwoju i wspierającą dobre kontakty pomiędzy środowiskiem akademickim oraz mieszkańcami obydwu miast.

Kontekst merytoryczny – zmiany klimatyczne, utrata bioróżnorodności, postępująca susza na świecie stały się faktami, z którymi będziemy musieli sobie poradzić, chcąc zachować rozwój gospodarczy i szansę na dobre życie dla przyszłych pokoleń. Przyjęta przez ONZ w 2015 roku „Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju” jest wizją rozwoju świata, która koncentruje się na wielkich zmianach transformacyjnych w 5 obszarach: Ludzie, Planeta, Dobrobyt, Pokój, Partnerstwo. Agenda zakłada wdrożenie i realizację 17 celów i powiązanych z nimi 169 zadań. W najbliższym czasie będą wprowadzane ważne zmiany w takich dziedzinach gospodarki jak transport, gospodarka wodna czy produkcja energii, z myślą o ochronie zasobów środowiska i ograniczeniu zmian klimatycznych. Ważnym wyzwaniem w najbliższych czasie będzie wdrożenie działań mających na celu zapobieganie skutkom suszy (zwiększenie retencji wody) oraz zmniejszenie utraty bioróżnorodności (powiększenie obszarów chronionych). Działania edukacyjne adresowane do społeczeństwa są zatem ważną częścią realizacji celów zrównoważonego rozwoju w praktyce.

 

Partnerzy projektu: Miasto Lublin, Fundacja Dla Przyrody, Pawtrans Holding Sp. z o.o.

Instytucje współpracujące w ramach projektu: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Szkoły Podstawowe w Kocku, Platerowie, Surażu, Sztabinie, Gibach.

Informacje organizacyjne:

Rozpoczęcie rajdu – Lublin, 24 września (niedziela), godz. 12.00, tama na Zalewie Zemborzyckim (ul. Żeglarska)

Zakończenie rajdu – Wilno, 1 października (niedziela), godz. 12.00, przy Instalacji Porta

 

 

Źródło: Centrum Prasowe UMCS, Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, 20-031 Lublin

 

Autor:Redakcja
Powiązane
Kalendarium historyczne
dr Piotra Gawryszczaka

loader-image
Województwo lubelskie, PL
19/04/2024
temperature icon 2°C
zachmurzenie duże
Humidity 88 %
Pressure 1011 hPa
Wind 22 Km/h

 

Najnowsze

Scroll to Top