Konferencja "Nowe Technologie - Czyste Powietrze" dotarła do Łęcznej - wlubelskim.pl

Konferencja „Nowe Technologie – Czyste Powietrze” dotarła do Łęcznej

Dziś (30 września) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łęcznej odbyło się spotkanie w ramach cyklu konferencji „Nowe Technologie – Czyste Powietrze”.

Konferencje mają na celu pomóc mieszkańcom i samorządowcom powiatów województwa lubelskiego zapoznać się bliżej z zagadnieniem ochrony środowiska i sposobach pozyskania środków na inwestycje proekologiczne, a także programem „Czyste Powietrze”. Konferencja została otwarta przez wicestarostę łęczyńskiego Michała Pelczarskiego.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji ekspertów w zakresie źródeł pozyskiwania środków na inwestycje proekologiczne, dowiedzieć się o najnowszych technologiach wykorzystywanych w walce ze smogiem, a także poprawie bilansu energetycznego gospodarstw domowych. Konferencje pomagają zwiększyć świadomość mieszkańców województwa w zakresie poprawy jakości powietrza i pomóc zainteresowanym w skorzystaniu z programu przejść przez formalności.

Fotowoltaika, pompy ciepła, piece ekologiczne, czy termomodernizacja budynku, a także rekuperacja to jedne z najczęstszych sposobów redukcji zanieczyszczeń emitowanych przez gospodarstwa domowe. Już sama wymiana pieca z tego węglowego czy opalanego drewnem na gazowy lub olejowy, powoduje drastyczny spadek emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń.

Program Czyste Powietrze to ogłoszony w maju 2018 roku przez Mateusza Morawieckiego plan walki ze smogiem. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i redukcja emisji pyłów do atmosfery, generowanych przez domy jednorodzinne. Program realizowany będzie do 2029 roku, a w ciągu tego czas urząd zamiera przeznaczyć na ten cel 109 mld złotych. Wsparcie można uzyskać w formie dotacji lub pożyczki na demontaż starych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budowlanych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacja odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej, czy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wnioski w ramach programu składać można w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.