Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości - wlubelskim.pl

Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości

Krzysztof Żuk zakazał organizacji sobotniego Marszu Równości. Powodem mają być obawy o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Organizatorzy zapowiedzieli odwołanie się do sądu.

Marsz Równości miał przejść przez ul. Lipową, Narutowicza, Głęboką, Sowińskiego, a następnie zakończyć się na jezdni obok placu Teatralnego, gdzie w tym czasie będzie odbywała się wystawa militariów.

„Pomimo posiadania tej wiedzy i prośby skierowanej do organizatora o wskazanie innego miejsca rozpoczęcia i zakończenia planowanego zgromadzenia, organizatorzy Marszu zdecydowali o rozpoczęciu swojego wydarzenia obok placu Teatralnego, tj. na Al. Racławickich. Obydwa wymienione miejsca znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie, co oznacza, że przybliżona liczba osób, którym trzeba zapewnić bezpieczeństwo, to przynajmniej 2 000 uczestników zgromadzenia i kilkaset osób uczestniczących w wystawie plenerowej” – czytamy w oświadczeniu ratusza.

Prezydent Lublina zaznaczył, że nie są oczywiste pokojowe intencje organizatora Marszu Równości. Ten z kolei na swoim profilu w portalu społecznościowym posługiwał się mową nienawiści wobec swoich ideologicznych oponentów nazywając ich „ekstremistami” i „faszystami”. Nie brakło też wulgarnych ataków w postaci zdjęć z poprzednich zgromadzeń, na których eksponowane były obraźliwe hasła względem przeciwników.

Organizatorzy zapowiedzieli złożenie odwołania od zakazu do Sądu Okręgowego, który w ciągu 24 godzin powinien rozpatrzyć skargę. W ubiegłym roku sąd przychylił się do odwołania organizatorów i pomimo zakazu wydanego przez Prezydenta Żuka, marsz odbył się.