Opole Lubelskie: Konferencja "Nowe Technologie - Czyste Powietrze" - wlubelskim.pl

Opole Lubelskie: Konferencja „Nowe Technologie – Czyste Powietrze”

W poniedziałek (16 września) w Opolu Lubelskim odbyła się konferencja z cyklu „Nowe Technologie – Czyste Powietrze”. Samorządowcy i mieszkańcy z powiatu opolskiego mieli okazję wysłuchać ekspertów w zakresie programu „Czyste Powietrze”.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis, wicestarosta opolski Janusz Złotucha, przedstawiciel marszałka województwa lubelskiego Janusz Bodziacki i dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości Magdalena Filipek-Sobczak.

Spotkanie to okazja do bliższego zapoznania się z założeniami programu i źródłami finansowania inwestycji ekologicznych, które przyczyniają się do redukcji emisji zanieczyszczeń.

Czyste Powietrze to rządowy program mający na celu redukcję zanieczyszczeń emitowanych przez gospodarstwa domowe. W ramach programu można otrzymać dopłaty do termomodernizacji budynków, czy wymiany starych pieców grzewczych na nowe, które są bardziej ekologiczne.

Rządowy program „Czyste Powietrze” został ogłoszony w maju 2018 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Program skupia się na walce z zanieczyszczeniem środowiska powodowanym przez tak zwaną niską emisję, czyli pochodzącą głównie z gospodarstw domowych. Kwota przewidziana do zagospodarowania w ramach programu to 103 mld złotych do 2029 roku, które zostaną przyznane osobom fizycznym w formie dotacji lub pożyczki.