Lublin: Programy stypendialne Urzędu Marszałkowskiego. Nabór wniosków trwa do 20 września - wlubelskim.pl

Lublin: Programy stypendialne Urzędu Marszałkowskiego. Nabór wniosków trwa do 20 września

Województwo Lubelskie realizuje w bieżącym roku szkolnym 2019/2020 dwa programy stypendialne: „Lubelskie wspiera uzdolnionych” oraz „Lubelska kuźnia talentów”. W obu projektach stypendium przyznawane jest na okres 10. miesięcy po 400 zł. Celem programów stypendialnych jest finansowe wsparcie młodych, szczególnie uzdolnionych uczniów, uczących się lub mieszkających w województwie lubelskim.  Tegoroczny nabór wniosków potrwa do 20 września.

W konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, wzięli udział: wicemarszałek Dariusz Stefaniuk, dyrektor Bogusław Klimczuk z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu, dyrektor Andrzej Kosiniec ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie oraz stypendyści poprzednich edycji: Aleksandra Makarewicz i Marcel Domański.

Przez 10 lat przeznaczyliśmy na stypendia ponad 18 mln zł, które trafiły do 4 tysięcy uczniów z całego województwa. W tym roku będziemy mogli w obu programach wesprzeć rekordową liczbę tysiąca stypendystów” – mówił wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

Te pieniądze to dla młodzieży duże wsparcie przekonywał dyrektor Bogusław Klimczuk.

„Jeżeli ktoś w wieku 16-18 lat otrzymuje pieniądze, aby móc uczestniczyć w kursie językowym, kupić dobry laptop lub wyposażenie do pokoju, to jest bardzo istotna pomoc dla młodego człowieka. Dodatkowo jest to dla nich nobilitacja, ponieważ trafiają do grupy 500 najlepszych uczniów na Lubelszczyźnie”wyjaśnił dyrektor Klimczuk.

Dzięki stypendium swoje pasje i zainteresowania może rozwijać 16-letnia Aleksandra Makarewicz, uczennica pierwszej klasy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie.

„Stypendium przeznaczyłam między innymi na pomoce dydaktyczne potrzebne do przygotowania się na konkurs z języka niemieckiego. Interesuję się także jeździectwem i dzięki pomocy finansowej mogłam zainwestować w sprzęt jeździecki, niezbędny do startów w zawodach”- powiedziała Aleksandra Makarewicz.

Jakie programy stypendialne realizuje urząd marszałkowski?

„Lubelskie wspiera uzdolnionych” to program stypendialny skierowany do szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, j. obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości, którzy są mieszkańcami województwa lubelskiego lub uczą się w województwie lubelskim oraz w roku szkolnym 2019/2020 będą uczniami VII lub VIII klasy szkoły podstawowej lub uczniami liceum ogólnokształcącego.

„Lubelska kuźnia talentów” to program skierowany do szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów zawodowych, przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości, którzy są mieszkańcami województwa lubelskiego lub uczą się w województwie lubelskim oraz w roku szkolnym 2019/2020 będą uczniami szkół zawodowych.

Finansowy zastrzyk wiedzy

Otrzymane stypendium uczniowie mogą przeznaczyć na cele edukacyjne związane z ich potrzebami naukowymi tj.: udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych, wymianach językowych, zakup literatury fachowej, książek, podręczników, czasopism o charakterze edukacyjnym, wyposażenie własnej pracowni, warsztatu w narzędzia, materiały, ubiór ochronny w ramach nauczanego zawodu. Uczniowie mogą wykorzystać stypendium na programy do nauki języków obcych i innych przedmiotów, sprzęt komputerowy, wyposażenie miejsca nauki w domu (np. lampka, biurko, krzesło obrotowe). Dodatkowo stypendium może być wykorzystane na prawidłowy rozwój uczniów i usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami np. na zakup okularów korekcyjnych czy aparatów słuchowych.