800 tys. sztuk nielegalnych wyrobów tytoniowych nie trafi na rynek - wlubelskim.pl

800 tys. sztuk nielegalnych wyrobów tytoniowych nie trafi na rynek

Nadbużański Oddział Straży Granicznej razem CBŚP i z KAS zlikwidował paczkowalnię nielegalnych papierosów. Zabezpieczono blisko 800 tys. gotowych papierosów, a także profesjonalną maszynę do paczkowania wyrobów tytoniowych. Wartość narażenia na uszczuplenia podatkowe, gdyby ten towar trafił na rynek, śledczy szacują na co najmniej 800 tys. zł. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić nawet 10 mln zł. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Rawie Mazowieckiej.

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Policjanci Zarządu w Warszawie CBŚP zwalczający zorganizowaną przestępczość ekonomiczną wraz z Mazowieckim Urzędem Celno–Skarbowym przeprowadzili kolejną realizację wymierzoną w zorganizowaną przestępczość akcyzową.

W minionym tygodniu, w powiecie rawskim na terenie województwa mazowieckiego, miała miejsce akcja, w wyniku której zlikwidowano paczkowalnię nielegalnych papierosów oraz zatrzymano osoby podejrzane. W działaniach brało udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy służb.

Akcja miała dynamiczny przebieg, służby błyskawicznie weszły do obiektu i zatrzymały osoby podejrzane. Łącznie zatrzymano 26 osób, jak się okazało, samych obcokrajowców. Zabezpieczono blisko 800 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Przejęto także profesjonalną i specjalistyczną maszynę do paczkowania papierosów oraz ponad tonę surowców używanych do ich produkcji.

Wartość narażenia na uszczuplenia Skarbu Państwa, z tytułu nieodprowadzonych podatków, gdyby ten towar trafił na rynek, oszacowano na blisko 800 tysięcy złotych. Z ustaleń śledczych wynika również, że grupa mogła w okresie swojej działalności uszczuplić należności podatkowe względem Skarbu Państwa na kwotę nawet 10 milionów zł. Na miejscu zabezpieczono także ponad 100 tysięcy złotych w gotówce na poczet ewentualnych grzywien.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także przestępstw o charakterze karnoskarbowym. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Rawie Mazowieckiej.

Te działania jest kolejnym przykładem właściwej i efektywnej współpracy służb państwowych, ukierunkowanej na zwalczanie przestępczości akcyzowej.