Wybory do Senatu RP w Lublinie. Komentarz Andrzeja Pruszkowskiego - wlubelskim.pl

Wybory do Senatu RP w Lublinie. Komentarz Andrzeja Pruszkowskiego

W październikowych wyborach parlamentarnych do Senatu w okręgu nr 16 – Lublin wystartuje trzech kandydatów, którzy już zarejestrowali swój start i listy poparcia. Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie odrzuciła rejestrację jednego z kandydatów, niegdyś związanego z Prawem i Sprawiedliwością, prof. Mirosława Piotrowskiego. Przyczynę odmowy argumentowano niewystarczającą ilością zebranych podpisów. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy byłego prezydenta miasta Lublin Andrzeja Pruszkowskiego.

„System demokracji parlamentarnej cechuje swoboda zachowań politycznych (w szczególności wyborczych) w ramach istniejącego systemu regulacyjnego. Jest rzeczą oczywistą, że każdy, kto spełni warunki ordynacyjne ma dobre prawo do startu w wyborach. To poza dyskusją i oceną. Inną sprawą jest polityczna ocena decyzji o starcie w wyborach w konkretnych warunkach miejsca i czasu, w istniejącym kontekście politycznym. Z mojej perspektywy patrząc rzeczą (w tym szczególnym czasie i miejscu) niezmiernie istotną jest, czy decyzja taka wzmacnia czy osłabia szanse obozu Dobrej Zmiany, czy – przeciwnie – szanse te osłabia ułatwiając elekcję kandydata strony przeciwnej”zaznacza Andrzej Pruszkowski.

Piotrowski jednak nie odpuszcza i w sobotę zapowiedział odwołanie się od decyzji OKW o odmowie rejestracji do Państwowej Komisji Wyborczej.

„Nie ulega dla mnie wątpliwości, że ewentualny start osoby identyfikowanej z podobną aksjologią, wybieranej wcześniej do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości nie wspiera jedności obozu Zjednoczonej Prawicy, wzmacniając tym samym szanse kandydata „antyPisu”,  jakim jest kandydat wskazany przez Koalicję Obywatelską Stąd decyzja o podjęciu akcji zmierzającej do wzmocnienia pozycji startowej kandydata KO  nie mogła być i nie była dobrze przyjęta przez tę część elektoratu, która skłonna jest popierać Prawo i Sprawiedliwość w dążeniu do naprawy naszego Państwa”podsumowuje Pruszkowski.