Konwencja PiS w Lublinie: Kaczyński zapowiada budowę państwa dobrobytu - wlubelskim.pl

Konwencja PiS w Lublinie: Kaczyński zapowiada budowę państwa dobrobytu

W sobotę (7 września) w Lublinie odbyła się ogólnopolska konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Podczas tego wydarzenia padły zapowiedzi programowe przed wyborami parlamentarnymi.

„Hattrick Kaczyńskiego”, bo tak nazwano złożone przez prezesa PiS podczas sobotniej konwencji obietnice mają na celu zbliżanie się poziomem rozwoju gospodarczego do krajów zachodniej Europy i budowę socjalnego państwa. Było dużo o tradycji, poszanowaniu tradycyjnych wartości i chrześcijańskiej wizji człowieka. Prezes PiS wyraził zdecydowany sprzeciw wobec aborcji czy eutanazji. Mówiąc o tradycyjnej rodzinie złożonej z kobiety i mężczyzny dał do zrozumienia, że postulaty środowisk LGBT nie mają racji bytu w obecnej sytuacji.

Wśród licznych zapowiedzi na uwagę zasługuje zmiana dotycząca podniesienia płacy minimalnej, która od 1 stycznia 2020 roku ma wynieść 2600 złotych. Dotychczasowe zapowiedzi rządu wskazywały na kwotę 2450 złotych, jeżeli PiS wygra wybory, kwota ta będzie wyższa o 150 złotych.

To nie koniec postulatów dotyczących płacy minimalnej, która w kolejnych latach według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego ma nadal dynamicznie rosnąć. Pod koniec 2020 roku, pensja minimalna ma wynieść 3000 złotych, a 3 lata później, pod koniec 2023 roku najniższe wynagrodzenie w Polsce wynosić będzie 4000 złotych brutto. To bardzo ambitne plany, które będą wymagały od przyszłego rządu dużej odpowiedzialności.

Padły także obietnice dla emerytów. W 2021 roku otrzymają oni podwójną „trzynastą” emeryturę, a program w obecnym wydaniu (jednokrotna wypłata trzynastki) ma być kontynuowany w przyszłym roku. Wzrośnie też minimalna emerytura, która wyniesie 1200 złotych. Rolnicy z kolei mogą liczyć na zrównanie dopłat do hektara i wyrównanie z tymi, jakie otrzymują rolnicy w Europie Zachodniej.