Elektryczne hulajnogi - komfortowe i eko, ale czy bezpieczne? - wlubelskim.pl

Elektryczne hulajnogi – komfortowe i eko, ale czy bezpieczne?

Hulajnogi elektryczne na dobre zawitały na ulicach polskich miast. Ten stosunkowo nowy środek transportu stał się w krótkim czasie hitem, a firmy oferujące wynajem na minuty rozszerzają swoją ofertę o kolejne miasta. Jednak czy ten ekologiczny środek transportu jest rzeczywiście bezpieczny?

Hulajnogi na minuty możemy spotkać już w kilku miastach Polski. W Warszawie obecnie działa pięciu operatorów, a inwestorzy planują uruchomienie usługi w kolejnych miastach. Wiele osób decyduje się na zakup hulajnogi. Ceny zaczynają się od 1500 złotych za najtańsze modele, za te bardziej zaawansowane możemy zapłacić nawet 8000 złotych. Zwolennicy hulajnóg podkreślają, że nie emitują one spalin, jednak akumulatory trzeba ładować. Jednokrotne ładowanie to koszt około 1 złotego, a zasięg urządzenia to w zależności od modelu od 20 do 30 km.

Niejasny jest też status prawny hulajnogi jako pojazdu. Odpowiednie ustawodawstwo jest w trakcie przygotowywania, a do tej pory zdarzało się, że niektóre sądy przyjmowały interpretacje iż hulajnoga to motorower, a innym razem zdarzało się, że policja potrafiła wystawić mandat pieszemu, który wpadł pod hulajnogę.

Ma to istotne znaczenie dla kierowców, bo hulajnoga, która obecnie traktowana jest jako pieszy może przejeżdżać np. przez przejście, a za wymuszenie pierwszeństwa może grozić wysoki mandat lub zatrzymanie prawa jazdy. W świetle obecnych przepisów hulajnogą możemy poruszać się po chodniku, a za jazdę po ulicy lub ścieżce rowerowej grozi mandat – to ma się niedługo zmienić bo rząd pracuje nad ustawą, która ma zdefiniować jaki status będą miały hulajnogi i jakie ograniczenia je obejmą.

Temat ekologii takiego środka transportu także budzi kontrowersje. Pojawiają się głosy, że szybko się one zużywają i w efekcie już po roku intensywnego użytkowania pojazd taki może nie być zdatny do użytku, a wymiana akumulatorów lub części konstrukcyjnych może być nieopłacalna. W efekcie sprzęt ląduje na śmietniku.

Pod znakiem zapytania stoi także bezpieczeństwo. Piesi narzekają na użytkowników hulajnóg, którzy często zbyt szybko poruszają się chodnikiem i stanowią zagrożenie dla pieszych. W niektórych szpitalach dziennie trafia co najmniej jedna osoba, która uczestniczyła w wypadku z udziałem hulajnogi, bardzo często nie są to użytkownicy tych pojazdów, ale właśnie piesi najechani przez pojazd. Najczęściej są to urazy kończyn lub głowy.

Korzystając z hulajnogi powinniśmy pamiętać o odpowiednim sprzęcie ochronnym, a przede wszystkim kasku na głowę. Manewrowanie hulajnogą istotnie różni się od innych środków transportu – na hulajnodze możemy bardzo łatwo stracić równowagę przy np. gwałtownym skręcie, a to może doprowadzić do urazu. Najważniejsze jest aby przy poruszaniu się tego typu pojazdem zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię, a także przestrzegać przepisów ruchu.