Włochy: Pierwsza rocznica katastrofy budowlanej w Genui - wlubelskim.pl

Włochy: Pierwsza rocznica katastrofy budowlanej w Genui

Data 14 sierpnia 2919 to pierwsza rocznica katastrofy budowlanej do jakiej doszło w ubiegłym roku w Genui. Około godz. 11.30 zawalił się 250 metrowy odcinek wiaduktu. W katastrofie zginęły 43 osoby. Cztery dni później, 18 sierpnia odbył się państwowy pogrzeb ofiar, a na terenie Włoch tego samego dnia ogłoszono żałobę narodową.

Według naocznych świadków tej katastrofy chwilę przed zawaleniem się obiektu został on trafiony piorunem. Jako jedną z przyczyn tragedii wymienia się korozję lin nośnych mostu. Most stanowiący fragment autostrady A10 przebiegał nad ulicami miasta i budynkami mieszkalnymi, na które spadły fragmenty konstrukcji.

Wiadukt został zbudowany w latach 1663-1967. Całkowita długość wynosiła 1182 metrów. Otwarcie nastąpiło w 1967 roku przez ówczesnego prezydenta Włoch Giuseppe Saragata. Od 2009 roku rozważano rozbiórkę mostu, most wymagał regularnej konserwacji ze względu na pękającą konstrukcję żelbetową. Ostatni remont dotyczący wymiany przęseł zakończył się w 2016 roku na dwa lata przed katastrofą.