Warszawa: Premier Mateusz Morawiecki na Konferencji GovTech - Aktywuj pomysły! - wlubelskim.pl

Warszawa: Premier Mateusz Morawiecki na Konferencji GovTech – Aktywuj pomysły!

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja „GovTech – Aktywuj pomysły!” z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Tematem spotkania był rozwój innowacyjnych rozwiązań i technologii w polskim transporcie kolejowym. To pierwsza taka burza mózgów w ramach programu GovTech.

W dyskusji na temat kolei udział wziął premier Mateusz Morawiecki, minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński i Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP Kataryna Kucharek. W swoim przemówieniu skierowanym do zebranych innowatorów i obywateli premier Morawiecki mówił o tym jak ważny w poprawianiu funkcjonalności administracji jest głos obywateli i wspólne rozwiązywanie problemów podczas tzw. burzy mózgów.

„Chcę zainspirować Państwa do wielkiej ogólnopolskiej burzy mózgów. Wierzę, że urodzą się pomysły, które będziemy mogli wdrażać, nie tylko w Polsce, ale będziemy mogli być liderem ogólnoeuropejskim. Udało się nam być liderem w paru wielkich obszarach życia publicznego. Według Oxfam jesteśmy na pierwszym miejscu jeśli chodzi o redukowanie nierówności społecznych, ponadto udało nam się uszczelnić podatek VAT”podkreślał Mateusz Morawiecki.

Wiele z tych osiągnięć to także zasługa innowatorów i start-upów. Dzięki współpracy administracji publicznej ze start-upami udało się stworzyć między innymi aplikację, która analizuje zdjęcia rentgenowskie transportów przekraczających Polskie granice i pomaga wychwycić przypadki przemytu, a to oznacza więcej pieniędzy w budżecie państwa.

Dyskusja na temat rozwoju i przyszłości polskich kolei to jeden z wielu ważnych tematów dla obywateli. Premier przypomniał także o coraz częściej poruszanym problemie braku i dostępności wody. Zmiany klimatu i wzrost temperatur wpływają na poziom wody w rzekach, a brak odpowiednio rozwiniętej retencji może w przyszłości doprowadzić do jej braków. Dziś brzmi to dość abstrakcyjnie, ale zagrożenie jest całkiem realne. Właśnie takimi problemami zajmuje się GovTech. Jak zapowiedział Prezes Rady Ministrów, wrześniowa „burza mózgów” poświęcona będzie problemowi braku wody.

Chcę państwa zaprosić do wielkiej, ogólnopolskiej burzy mózgów, która odbędzie się w połowie września i będzie dotyczyć niesamowicie ważnego problemu – brak wody, dostępność wody i woda jako podstawowe źródło życia”mówił podczas wtorkowego spotkania premier Morawiecki.

 

Program GovTech Polska realizowany jest od 2018 roku. Głównym celem jaki przyświeca jego twórcom jest poprawa dialogu pomiędzy sektorem publicznym, a środowiskiem biznesowym, start-upami, nauką i obywatelami. Twórcy programu stawiają na innowacyjne rozwiązania w sferze publicznej, które mają na celu uprawnić funkcjonowanie administracji publicznej i poprawić jakość życia obywateli. GovTech skupia kreatywnych obywateli posiadających wiedzę w wielu dziedzinach nauki, by wspólnie podczas burzy mózgów rozwiązywać ważne problemy dla społeczeństwa. Program objęty jest patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.