W Lublinie będą prowadzone testy sieci 5G - wlubelskim.pl

W Lublinie będą prowadzone testy sieci 5G

Lublin będzie kolejnym miastem, w którym prowadzone będą testy sieci 5G. Informację o planowanych testach potwierdziła firma Orange, jej partnerem technologicznym miałaby być Nokia.

Sieć 5G była już testowana w Gliwicach i Zakopanem. Teraz przyszedł czas na Warszawę i Lublin. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezes Orange Polska Jean-Francois Fallacher przekonywał, że firma jest zainteresowana budową sieci 5G ze względu na pojawiające się zapotrzebowanie ze strony klientów. Podkreślał także, że technologia 5G jest przyszłościowa.

Szczegóły dotyczące testów firma zamierza podać w momencie ich ogłoszenia. Według nieoficjalnych informacji, partnerem technologicznym Orange w Lublinie zostanie Nokia.

Technologia 5G jeszcze długo przed pojawieniem się w Polskich miastach wzbudzała kontrowersje. Ma ona wielu zwolenników jak i przeciwników, którzy organizują protesty, podkreślając rzekomy negatywny wpływ nowej technologii na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi.

Warto wspomnieć, że obecne Polskie normy gęstości mocy nadajników (0,1 W/mkw) pochodzą jeszcze z lat 80. Dziś w większości państw Unii Europejskiej normy te są 100 razy większe, a tak restrykcyjne ograniczenia, mocno oderwane od współczesnych realiów uniemożliwiają wdrażanie sieci 5G.