Świdnik: Budowa kompleksu basenów na półmetku - wlubelskim.pl

Świdnik: Budowa kompleksu basenów na półmetku

Rok temu miasto Świdnik podpisało umowę ze spółką Warbud na projekt i budowę Parku Avia. Obiekt będzie pełnił funkcję kompleksu sportowo-rekreacyjnego, zlokalizowanego przy ulicy Fabrycznej. Dziś na półmetku ukończenia inwestycji odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu przedsięwzięciu.

Za całość projektu odpowiadał Warbud, w listopadzie firma dostała pozwolenie na budowę. W czerwcu trwało spawanie niecek basenowych, teraz kryta pływalnia jest już pod dachem, a prace prowadzone są wewnątrz budynku. Wykonawca skupia się przede wszystkim na robotach instalacyjnych (m.in. wodno-kanalizacyjnych, sanitarnych czy wentylacyjnych) oraz związanych z nieckami basenów zewnętrznych, elewacją oraz pracami dekarskimi. Rozpoczęły się również prace wykończeniowe (układanie posadzki w strefie szatni), równocześnie trwają prace wokół hali. Kompleks sportowo-rekreacyjny przy ulicy Fabrycznej ma być gotowy w lutym przyszłego roku.

„Budowa centrum sportowo-rekreacyjnego przy ulicy Fabrycznej, to jedno z naszych najważniejszych zadań. Powstanie miejsce przyjazne i atrakcyjne dla wszystkich”podkreśla Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Co otrzymają mieszkańcy Świdnika po zakończeniu prac? Przede wszystkim baseny. Mieszkańcy skorzystają z pływalni pod dachem i basenów na wolnym powietrzu. Pływalnia będzie składała się z m. in. basenu o wymiarach 25 na 12,5 m i głębokiego na 1,20 – 1,80 m, pływalni rekreacyjno – szkoleniowej o wymiarach ok. 12,5 na 7,50 m, brodzika dla dzieci oraz elementów dodatkowych (basenu SPA, całorocznej zjeżdżalni zewnętrznej długiej na 60 metrów, saun).

Baseny odkryte zostaną podzielone na strefy dla dzieci i dorosłych. Wśród atrakcji znajdą się wodny plac zabaw, zjeżdżalnia, a także boiska, plac sprawnościowy, siłownia zewnętrzna oraz bar z przekąskami (Urząd Miasta ogłosi wkrótce przetarg na prowadzenie baru, sklepu i klubu fitness). Kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. Fabrycznej będzie kosztował 52,29 mln zł.

Pływalnia i baseny to nie wszystko. Tuż obok powstanie park. Władze miasta ogłosiły niedawno przetarg na jego budowę. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do końca miesiąca. Park ma być gotowy w rok od podpisania umowy. Park powstanie w ramach projektu Zielony Lubelski Obszar Funkcjonalny. Znajdą się w nim m.in. park linowy, plac piknikowy, tężnia solankowa, ścianka do boulderingu, plac zabaw, plac sprawnościowy, alejki, ławki, zdroje wody pitnej. Nie zabraknie nowych nasadzeń drzew i krzewów w tym ogródka botanicznego.

Na cztery nowe tereny zielone w Świdniku władze miasta uzyskały ponad 4 mln zł dofinansowania z UE. Kilka miesięcy temu udało się pozyskać dodatkowe 2 mln zł na budowę parku przy ul. Fabrycznej.