Lublin: Sytuacja z transportem miejskim została opanowana - wlubelskim.pl

Lublin: Sytuacja z transportem miejskim została opanowana

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że obsługa komunikacyjna po nagłym zaprzestaniu przewozów przez spółkę Warbus została opanowana. W czwartek autobusy przewoźnika nie wyjechały na lubelskie drogi co spowodowało spore utrudnienia dla pasażerów, a część kursów została odwołana.

„Od soboty 20 lipca br. wszystkie kursy na liniach, gdzie do tej pory kursowały także autobusy firmy Warbus (linie 2, 3, 6, 10, 13, 14, 20, 26, 30, 31, 32, 39, 40, 42 i 45) będą realizowane w pełnej obsadzie” czytamy w nadesłanym przez ZTM komunikacie.

Realizację kursów po spółce Warbus przejęli pozostali przewoźnicy, MPK Lublin, LLA i IREX. Zmieniła się także częstotliwość kursowania dwóch linii trolejbusowych 151 i 158. Od soboty częstotliwość kursowania tych linii zostanie zmniejszona z 10 na 20 minut. Decyzję ZTM motywuje sezonem urlopowym i ograniczone zasoby kierowców.

„Korekta częstotliwości kursowania linii 151 i 158, nie ogranicza znacząco dostępności komunikacyjnej, a pozwoliła na kontynuację ciągłości przewozów, po zerwaniu umowy przez spółkę Warbus”głosi dalsza część komunikatu.

Rozkłady jazdy obowiązujące od 22 lipca będą dostępne na naszej stronie www Zarządu Transportu Miejskiego, a na przystankach zostaną umieszczone w nadchodzący weekend.

Umowa pomiędzy Warbusem a Zarządem Transportu Miejskiego obowiązywała do 2024 roku, jednak na początku czerwca Warbus wypowiedział umowę motywując swoją decyzję łamaniem jej zapisów przez ZTM. Sprawa dotyczyła stawek za świadczone usługi. Zdaniem Warbusa ZTM bezprawnie zmienił sposób i zasady naliczania waloryzacji. Wiązało się to z wypłatą niższych kwot za realizowane usługi niż oczekiwał tego Warbus.