Lublin: Obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej - wlubelskim.pl

Lublin: Obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej

Dziś w Lublinie odbyły się obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej. Uroczystości to okazja do oddania hołdu tysiącom Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.

W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele środowisk kresowych i samorządowcy, a także prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. W lubelskim kościele garnizonowym odprawiona została msza św. za pomordowanych i w intencji pojednania z narodem ukraińskim.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej przypada 11 lipca. Dzień ten upamiętnia tzw. „Krwawą Niedzielę”, punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej w 1943 roku.

„Niezwykle bolesne jest to, że wolna Polska po 1989 r. tak długo nie pamiętała. Ta pamięć trwała w rodzinach, wśród bliskich, w stowarzyszeniach. Dziś jesteśmy już w zupełne innej rzeczywistości. Tu w Lublinie stanął pomnik. Dzisiaj potomkowie tych, którzy byli w tak okrutny sposób mordowani, ich bliscy, nie są już sami. Z nimi jest już państwo polskie”mówił Jarosław Szarek, prezes IPN.

Zbrodnia wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mającą charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także część województw lubelskiego i poleskiego. Zbrodni dokonała w latach 1943–1945 Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA).

Według szacunków polskich historyków, ukraińscy nacjonaliści zamordowali na Wołyniu i w Galicji Wschodniej około 100 tys. Polaków. Jak podaje IPN, wskutek polskich akcji odwetowych do wiosny 1945 roku zginęło prawdopodobnie 10-12 tys. Ukraińców. (PAP)