Lublin: Chaos komunikacyjny, część autobusów nie jeździ - wlubelskim.pl

Lublin: Chaos komunikacyjny, część autobusów nie jeździ

O tym, że przewozy nie będą się odbywać Firma Warbus poinformowała w środę. Dziś żaden z autobusów firmy nie wyjechał na ulice Lublina.

„Z powodu nagłego zaprzestania świadczenia usług przewozowych przez firmę Warbus wybrane kursy 2, 3, 6, 10, 13, 14, 20, 26, 30, 31, 32, 39, 40, 42, 44, 45 nie zostaną wykonane. Prosimy o korzystanie ze strony sip.ztm.lublin.eu oraz aplikacji MyBus w celu sprawdzenia najbliższych odjazdów autobusów ww. linii”głosi komunikat na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego.

Umowa pomiędzy Warbusem a Zarządem Transportu Miejskiego obowiązywała do 2024 roku, jednak na początku czerwca Warbus wypowiedział umowę motywując swoją decyzję łamaniem jej zapisów przez ZTM. Sprawa dotyczyła stawek za świadczone usługi. Zdaniem Warbusa ZTM bezprawnie zmienił sposób i zasady naliczania waloryzacji. Wiązało się to z wypłatą niższych kwot za realizowane usługi niż oczekiwał tego Warbus.

Zdaniem ZTM zarzuty Warbusa są bezzasadne i stanowią próbę wyłudzenia pieniędzy. Podkreślano, że inni przewoźnicy nie występowali z roszczeniami i uznali sposób w jaki obliczana jest waloryzacja za prawidłowy. Autobusy miały pozostać na lubelskich drogach do końca sierpnia, jednak wczoraj nagle zdecydowano się na zaprzestanie kursów motywując decyzję względami ekonomicznymi.

„W związku z zaistniałą sytuacją braku realizacji części kursów, w celu ułatwienia pasażerom poruszania się po mieście informujemy, że w dniu dzisiejszym oraz jutrzejszym (18-19 lipca br.) osoby, które mają ważny bilet okresowy na dowolną 1 linię, mogą korzystać ze wszystkich linii komunikacji miejskiej”pisze Justyna Góźdź z lubelskiego ZTM w komunikacie rozesłanym do mediów.

Firma Warbus zawiesiła kursy także w Elblągu i w gminie Oborniki. Zdaniem Warbusa przyczyną zakończenia świadczenia usług jest brak zapłaty za wykonane usługi przewozowe na terenie Lublina.