Krzysztof Michałkiewicz o 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji - wlubelskim.pl

Krzysztof Michałkiewicz o 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Dziś gościem „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz. W rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską poruszył temat świadczenia 500 złotych dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji.
Projekt jaki planuje wprowadzić rząd ma objąć świadczeniem osoby, które nie mają możliwości ubiegania się o świadczenia ze środków publicznych lub otrzymują świadczenia niższe niż najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy, która od marca wynosi 1100 złotych brutto.
„To grupa często zapomniana. Ponieważ są całkowicie niezdolne do egzystencji, to często nie opuszczają miejsca zamieszkania. Jak ich nie widzimy, to nie pamiętamy o nich, a takie osoby są. Chcemy im przywrócić godność, wolność decydowania o sobie i o swoich sprawach” – dodał wiceminister.
O świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby, które mają ukończone 18 lat i posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z założeniami będzie przysługiwać im dodatek w kwocie 500 zł miesięcznie.

„Dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Są w najtrudniejszej sytuacji, bo ich niepełnosprawność nastąpiła po 18. roku życia. O tych osobach w pierwszej kolejności pomyśleliśmy” – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Rząd chce aby nowe świadczenie weszło w życie od 1 października br.