Lublin: Spacer trasą "Poematu" J. Czechowicza już 16 lipca - wlubelskim.pl

Lublin: Spacer trasą „Poematu” J. Czechowicza już 16 lipca

„Poemat o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza jest jak przewodnik – przemierzając miasto śladami Wędrowca można odwiedzić miejsca, które były szczególnie ważne dla najsłynniejszego lubelskiego poety. W tym roku Teatr NN już po raz osiemnasty organizuje spacer ulicami miasta. 

Uczestnicy spaceru wkraczają do miasta od strony Górek Czechowskich, powtarzając w ten sposób trasę, którą przebył czechowiczowski bohater. Następnie zmierzają ku dawnemu przedmieściu Wieniawa, odwiedzają cmentarz przy ulicy Lipowej i Krakowskim Przedmieściem przechodzą na Stare Miasto. Tam, śladem nieistniejącej już ulicy Szerokiej, schodzą w miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się dzielnica żydowska. Opuszczają miasto przez Kalinowszczyznę i Czwartek.

Specjalnym gościem wydarzenia będzie profesor Kevin Christianson, który przełożył „Poemat o mieście Lublinie” na język angielski, który podczas spaceru zaprezentuje kilka jego fragmentów.

Dla uczestników tegorocznego spaceru Izba Drukarstwa przygotowała 150 pamiątkowych akcydensów oraz 10 unikatowych, ręcznie składanych egzemplarzy „Poematu…”. Będzie można również otrzymać jeden z pięciu książkowych przewodników trasą poematu autorstwa Tomasza Pietrasiewicza. Na publikację składa się nie tylko sam utwór, ale też opowieść o historii miejsc odwiedzanych w czasie wędrówki. Jej uzupełnieniem jest bogaty materiał ikonograficzny: mapy dawne i współczesne, grafiki, dzieła malarskie i fotografie.

Spacer odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, w setną rocznicę urodzin Józefa Czechowicza. Od tego czasu wydarzenie zdążyło na stałe wpisać się w kalendarz kulturalny miasta. Sam „Poemat o mieście Lublinie” powstał w 1934 roku i pomyślany był jako słuchowisko radiowe. Nie ukazał się drukiem za życia poety. Utwór zabrzmiał premierowo w Polskim Radiu 9 lipca 1937 roku.

Początek spaceru: Wiadukt Poniatowskiego (od strony Czechowa)
Termin: 16 lipca 2019 r., godz. 19:00
Wstęp wolny

Monika

Monika

red.