Katowice: "Myśląc Polska". Kongres Prawa i Sprawiedliwości - wlubelskim.pl

Katowice: „Myśląc Polska”. Kongres Prawa i Sprawiedliwości

W dniach 5-7 lipca 2019 w Międzynarodowy Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się kongres Prawa i Sprawiedliwości. W ciągu trzech dni uczestnicy mieli okazję wysłuchać kilkudziesięciu paneli dyskusyjnych, dotyczących gospodarki, innowacji, spraw społecznych i polityki międzynarodowej.

W sobotę przemówienia wygłosili prezes PiS Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro.

„Dobra zmiana musi być kontynuowana. Ze wszystkich stron słyszeliśmy, że „nie ma i nie będzie”. Dziś wiemy, że można wygrać i można zrobić wiele dla Polski” – powiedział podczas pierwszego wystąpienia Jarosław Kaczyński.

„Powołaliśmy specjalny departament do walki z przestępczością VAT. Kara do 5 lat pozbawienia wolności została zmieniona na do 25 lat, zmieniliśmy system postępowania z przestępcami vatowskimi. Efekty tej pracy to środki które trafiają do rodzin”mówił podczas wystąpienia Zbigniew Ziobro.

„Potrzebujemy inwestycji… teraz musimy pomyśleć o inwestycjach w talenty… musimy dalej tworzyć warunki dla młodych przedsiębiorczych, kreatywnych, utalentowanych, odważnych tak, aby ten potencjał pozostawał w Polsce, a nie emigrował” – zaznaczał Jarosław Gowin.

Po południu głos podczas wystąpienia zabrał premier RP Mateusz Morawiecki i Beata Szydło.

„Mamy swoją drogę naprawy państwa. Tłumaczymy to w Brukseli. Nie ma naszej zgody na to, aby najwyższe stanowisko UE zajmował ktoś, kto nas atakuje. My się nie poddajemy, walczymy do końca. Pokazaliśmy, że potrafimy zwyciężać. Aby wygrać jesienią, musimy zachować pokorę i nie wpadać w triumfalizm. Rząd nie jedzie na wakacje, będziemy ciężko pracować”mówił Mateusz Morawiecki.

„Nie ma naszej zgody na brak szacunku do drugiego człowieka. Polska jest domem nas wszystkich bez względu na to gdzie mieszkamy i czym się zajmujemy. Każdy ma prawo czuć się tutaj bezpiecznie” – podkreśliła Beata Szydło.

W sobotę odbył się panel „Polska Wschodnia”, w którym uczestniczyli przedstawiciele województwa lubelskiego, marszałek Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Dariusz Stefaniuk. Panel dotyczył zagadnień z dziedziny inwestycji, rozwoju gospodarczego i problemów z jakimi boryka się nasz region.

„Wypada zapytać Polaków jaka forma uprawiania polityki jest lepsza – czy ta, którą my stosujemy, czyli tworząc program poprzez dyskusje i rozmowy, czy ta oparta na głównie negatywnych emocjach”mówił w czasie niedzielnego przemówienia zamykającego konwencję prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Łącznie podczas trzydniowego kongresu odbyło się ponad 70 paneli specjalistycznych i 16 sesji głównych, w których udział wzięło 500 ekspertów i panelistów. Kongres zgromadził ponad 10 tys. uczestników.