Najnowszy raport zarejestrowanych pojazdów. Lublin w pierwszej 10-tce - wlubelskim.pl

Najnowszy raport zarejestrowanych pojazdów. Lublin w pierwszej 10-tce

Według nowego raportu z CEPiK, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Polacy zarejestrowali ponad 900 tysięcy pojazdów. To nie tylko samochody, ale i motory, a nawet… trolejbusy. Czy 900 tysięcy to dużo? To tak jakby nowe pojazdy zarejestrowała połowa mieszkańców Warszawy. Czyli dużo.

Najnowszy raport CEPiK

Do CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) trafia wszystko, co rejestrują kierowcy, a co później rusza na polskie drogi. System stworzony jest nie tylko dla urzędników, ale przede wszystkim dla kierowców. To nie tylko kompendium wiedzy o zarejestrowanych w Polsce pojazdach, ale i podstawa jednych z najpopularniejszych e-usług – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Dzięki CEPiK powstały takie e-usługi jak Historia Pojazdu, czy Bezpieczny Autobus. Obie biją rekordy popularności. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy ponad 428 tysięcy razy – skorzystali z e-usługi Bezpieczny Autobus, a historię pojazdu sprawdzali… ponad 68 milionów razy – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Przypomnijmy, że od 1 października 2018 r. nie musimy mieć przy sobie dowodów rejestracyjnych – policjanci mają dostęp do CEPiK i mogą w niej sprawdzić wszystko od ręki. Na początku 2020 r. zniesiony zostanie również obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Jak to możliwe? Policjanci będą mogli potwierdzić uprawnienia kierowcy na podstawie bezpośredniego wglądu do bazy.

Czołówka raportu czyli Warszawa, Kraków i Poznań

W ostatnim półroczu zarejestrowano najwięcej pojazdów – co nie dziwi – w Warszawie. To tam zarejestrowano najwięcej, bo aż 61 560 pojazdów. A to oznacza, że mieszkańcy stolicy każdego miesiąca rejestrowali ich ponad 10 200, w tym przede wszystkim… firmowe (42 960). Prywatnie warszawiacy zarejestrowali w ostatnim półroczu 18 600 środków lokomocji.

Drugie miejsce zajmuje Kraków. Zgłoszono tam prawie trzy razy mniej pojazdów, niż w Warszawie (21 825). W tym przypadku proporcje między prywatnymi i firmowymi autami są niemal równe – 11 195 to pojazdy firmowe, a 10 630 prywatne.

Mieszkańcy Poznania nabyli i zgłosili 21 738 pojazdów – 13 813 firmowych i 7925 prywatnych. Na drogach Wrocławia w ostatnim półroczu przybyło 18 858 pojazdów, z czego 11 633 są własnością firm, a 7 225 to własność prywatna.

Lublin w pierwszej dziesiątce

W zestawieniu 20 miast, gdzie w trakcie ostatnich sześciu miesięcy zarejestrowano najwięcej pojazdów, znalazł się również Lublin (9 miejsce). Zarejestrowano w nim w łącznie 8 408 pojazdów (3 386 firmowych i 5 022 prywatnych). W Lublinie w przeciwieństwie do miast z czołówki zestawienia, zarejestrowane samochody firmowe stanowią mniejszą część. Pod względem samochodów firmowych Lublin ma zbliżoną wartość do Bydgoszczy, pod względem zarejestrowanych samochodów prywatnych – do Gdańska.

Monika

Monika

red.