Goldman Sachs: Prawo i Sprawiedliwość zwycięży w wyborach parlamentarnych - wlubelskim.pl

Goldman Sachs: Prawo i Sprawiedliwość zwycięży w wyborach parlamentarnych

Goldman Sachs przewiduje zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w październikowych wyborach parlamentarnych. Zdaniem analityków jednego z największych banków inwestycyjnych świata, złoty i obligacje zwycięstwo PiS przyjmą bez większych wahań.

Zdaniem Goldman Sachs po wygranych wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS jedynie poszerzył swój elektorat na terenach poza dużymi ośrodkami miejskimi.

„W 2015 r. partia uzyskała bezwzględną większość w parlamencie, zgarniając 38 proc. głosów. W obecnej sytuacji sondaże wyborcze i wyniki wyborów europejskich sugerują, że PiS prawdopodobnie powiększy swoją większość parlamentarną, dzięki umocnieniu dominacji w gminach wiejskich piszą Tadas Gedminas i Kevin Daly z Goldman Sachs.

Zdaniem analityków ponowne zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości nie spowoduje żadnych perturbacji na aktywach, bo dziś zwycięstwo PiS nie byłoby taką niespodzianką jak w 2015 roku, rynki wiedzą czego mogą się spodziewać – partia jest przewidywalna i znana, a większość pomysłów na gospodarkę, które mogły być widziane jako nieprzyjazne dla niej zostało wycofanych. Nieuzasadnione były także obawy o wzrost wydatków publicznych, bo deficyt spadł na najniższego w historii poziomu.

Zagrożenia dla stabilności gospodarczej i politycznej analitycy dopatrują się w zwycięstwie opozycji. Ich zdaniem utworzenie koalicji rządowej, która skupia wiele środowisk (a dziś platforma nie ma najmniejszych szans na samodzielne rządzenie) mogłoby doprowadzić do impasu w procedowaniu projektów i spowodować rozchwianie dyscypliny finansowej.

Źródło: businessinsider.pl