W niedzielę obchody 450. rocznicy Unii Lubelskiej - wlubelskim.pl

W niedzielę obchody 450. rocznicy Unii Lubelskiej

Już w niedzielę (30 czerwca) odbędą się uroczyste obchody 450. rocznicy  Unii Lubelskiej. Swoją obecność zapowiedzieli Marszałek Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, Przewodniczący litewskiego parlamentu (Seimasu) oraz najwyżsi rangą urzędnicy państwowi. Przybędą także goście z Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Czech i Ukrainy.

To właśnie w Lublinie 450 lat temu, 1️ lipca 1569 roku został podpisany akt unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego. Powołana w ten sposób Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się jednym z najpotężniejszych organizmów politycznych ówczesnej Europy. Z tej okazji, w niedzielę w Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

„Rzeczpospolita Obojga Narodów pokazała, że pomimo odrębności w kwestii wojska, urzędów czy finansów dwa dumne narody potrafiły wspólnie kształtować politykę ówczesnej Europy. Nie przypadkiem Ojciec Święty Jan Paweł II mówił przed laty o znaczeniu tego sojuszu używając określenia Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Niedzielne obchody rozpocznie o godz. 10.00 msza św. w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie goście na Placu Litewskim złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej, a potem przeniosą się do Centrum Spotkania Kultur. Tam zaplanowano uroczyste spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa. W CSK odbędzie się także uroczyste spotkanie przewodniczących parlamentów i debata: „450 rocznica Unii Lubelskiej. Europejskie znaczenie dziedzictwa Unii Lubelskiej dla współczesnych narodów i państw.”

Uroczystościom w Centrum Spotkania Kultur będzie też towarzyszyć oficjalna prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego z okazji 450-lecia.

Program: 30 czerwca (niedziela)

10.00: Msza Święta (Archikatedra Lubelska, ul. Królewska 10)

11.45: Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej (plac Litewski)

12.30: Uroczyste Spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa (Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1)

14.45: Debata Przewodniczących Parlamentów –  „450. rocznica Unii Lubelskiej. Europejskie znaczenie dziedzictwa Unii Lubelskiej dla współczesnych narodów i państw”

Wystąpienie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego

Wystąpienia przewodniczących delegacji

16.30: Zakończenie obrad