Ruszyła akcja informacyjna 500+ w nowej formule - wlubelskim.pl

Ruszyła akcja informacyjna 500+ w nowej formule

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zainaugurował rozszerzenie programu Rodzina 500+. Od 1 lipca br. programem zostaną objęte wszystkie dzieci do 18 roku życia. Program w nowej formule obejmie dodatkowe 3 mln polskich dzieci.

Nowe zasady, które wejdą od 1 lipca likwidują dotychczasowe kryterium dochodowe w przypadku przyznawania świadczenia na pierwsze dziecko. Miesięczne świadczenie w wysokości 500 zł będą otrzymywać wszystkie dzieci, aż do ukończenia 18 roku życia. Tym samym program obejmie 6,8 mln polskich dzieci w 4,5 mln polskich rodzin.

„Chcemy bez wyjątku dla każdego dziecka przeznaczyć takie wsparcie ze strony państwa. Jest to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego narodu”mówił premier Mateusz Morawiecki. 

Pierwsza wypłata z wyrównaniem od 1 lipca ma nastąpić w październiku. Oznacza to, że rodzice otrzymają wtedy po 2000 zł na pierwsze dziecko, które dotychczas nie było objęte świadczeniem.

Od poniedziałku rusza także akcja informacyjna we wszystkich województwach, której celem jest to by wszystkie rodziny miały szansę skorzystać z programu od samego początku. Premier zachęcał by wnioski składać drogą elektroniczną. Aby otrzymać wyrównanie od lipca, wniosek należy złożyć do końca września.

„Rodzina 500+” to „rewolucyjny projekt społeczno-demograficzny, z którego jesteśmy dumni. Zamieniliśmy złote karuzele VAT-owskie na ten wspaniały program społeczny dla polskich rodzin. Dzisiaj ruszamy z akcją komunikacyjną, dotyczącą rozszerzenia tego programu na wszystkie polskie rodziny, które mają dzieci, również te pierwsze dzieci”dodał Morawiecki.

Akcja informacyjna ruszyła już w województwie lubelskim. Wczoraj wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek wraz z urzędnikami spotkał się z mieszkańcami Lublina na lubelskim deptaku by zachęcić do skorzystania z programu 500+. Inaugurację akcji poprzedził krótki briefing prasowy.

„Dzięki programowi 500+ urodziło się 95 tys. dzieci więcej. 95 tys. to jest jedno bardzo duże miasto. O to nam wszystkim chodzi, by zatrzymać ten dramatyczny spadek urodzeń. Chcemy, żeby dzieci rodziło się więcej, bo niż demograficzny to jest największy problem społeczny, a w efekcie będzie to największy problem gospodarczy naszego kraju” – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Specjalnie oznakowany samochód ma dotrzeć do wszystkich powiatów województwa lubelskiego, żeby informować o nowych rozwiązaniach dla polskich rodzin. Od wtorku urzędnicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego będą rozmawiać z mieszkańcami w poszczególnych powiatach o zmianach w programie.

Harmonogram najbliższych spotkań informacyjnych 500+ w nowej formule:

Wtorek 25 czerwca 2019 r.
gmina Fajsławice– godz. 9.00 – UG Fajsławice, Fajsławice 107
miasto Krasnystaw– godz. 11.00 – UM Krasnystaw, pl. 3 Maja 29
gmina Rudnik– godz. 13.00 – świetlica wiejska w Rudniku

Środa 26 czerwca 2019 r.
gmina Sawin– godz. 9.00 – UG Sawin, ul. Chotecka 12
miasto Chełm– godz. 11.00 – pl. Łuczkowskiego, Chełm
gmina Leśniowice– godz. 13.30 – UG Leśniowice

Czwartek 27 czerwca 2019 r.
gmina Turobin– godz. 9.00
gmina/miasto Biłgoraj– godz. 11.00
gmina Obsza– godz. 13.00