Wizyta Andrzeja Dudy w USA to sukces polskiej dyplomacji - wlubelskim.pl

Wizyta Andrzeja Dudy w USA to sukces polskiej dyplomacji

W środę (12.06) prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w Białym Domu w Waszyngtonie. Donald Trump nie szczędził ciepłych słów pod adresem Polaków i podkreślał, że sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest szczególny. Odniósł się także do sprawy wiz i budowy gazociągu Nordstream.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Donald Trump wielokrotnie chwalił Polaków za ich determinację w walce o wolność podkreślając zasługi dla upadku komunizmu. Jednak na miłych słowach się nie skończyło. Wizyta w Białym Domu przyniosła szereg konkretnych deklaracji i podpisanych umów.

„Panie prezydencie, nigdy nie zapomnimy tego wszystkiego, co Polska zrobiła, by odzyskać wolność. Historia Twojego narodu zawsze będzie inspirować patriotów na całym świecie. Amerykanie polskiego pochodzenia wzmacniają nasz naród, pomagają utrzymać dziedzictwo, zachować wolność i bronią wielkiej amerykańskiej flagi. Dziękuję za to” – mówił Donald Trump.

Prezydent Stanów Zjednoczonych odniósł się także do planów budowy gazociągu Nordstream II, któremu jest zdecydowanie przeciwny, bo jego zdaniem uzależnia on Niemcy i Europę energetycznie od Rosji. Wyraził też wątpliwość czy sami obywatele Niemiec chcieliby takiego uzależnienia. Trump poparł natomiast starania Polski o uniezależnienie energetyczne, wyrazem tego jest podpisana w środę umowa na dostawy z USA kolejnych 2 mld metrów sześciennych skroplonego gazu LNG i współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Prezydent USA poprał budowę gazociągu bałtyckiego „Baltic Pipe” co jego zdaniem pomoże uniezależnić się energetycznie Polsce i krajom Europy.

O komentarz do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych poprosiliśmy posła na Sejm RP z ramienia Kukiz’15, Jarosława Sachajkę.

„Jestem naprawdę szczęśliwy z tej wizyty dlatego, że nie była to wizyta jedynie kurtuazyjna, bo takie wizyty nasi prezydenci odbywali wcześniej, kiedy zostali poklepani po plecach bez konkretnych deklaracji. Wczorajsza wizyta to ogromny sukces Polski. Padło wiele konkretnych deklaracji i podpisano szereg umów handlowych. Prezydent Donald Trump zaczął swoje przemówienie od pochwały poświęcenia Polaków w dążeniu do wolności. Była mowa o „Solidarności” i społecznym zrywie Polaków. Dziś wiemy, że bez udziału Stanów Zjednoczonych przemiany w Polsce nie miałyby miejsca” – mówi poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Podczas spotkania prezydentów Polski i USA była mowa o zacieśnieniu sojuszu militarnego. Podpisano wspólną deklarację zwiększenia rotacyjnej obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce o blisko kolejny tysiąc. Finalnie w Polsce stacjonować będzie na stałe 5 500 amerykańskich żołnierzy. Donald Trump podkreślił, że koszty wybudowania infrastruktury dla wojsk USA poniesie Polska, a prezydent Duda zapewnił, że strona Polska dopilnuje by jak najlepiej przygotować bazę dla stacjonujących w Polsce wojsk amerykańskich.

„W kontekście obronności pokazaliśmy, że dotrzymujemy umów co zostało docenione i podkreślone przez prezydenta Trumpa. Wszystkie kraje NATO powinny przeznaczać 2% na obronność, my ten warunek spełniamy i zostało to zauważone. Jesteśmy państwem, które przez lata było rozbrajane. Do czasu gdy nie odbudujemy potencjału obronnego musimy zabiegać o wsparcie naszych sojuszników. Decyzja o zwiększeniu liczby żołnierzy amerykańskich w Polsce to bardzo dobra wiadomość. Wzmacniamy własną obronność poprzez zakup sprzętu amerykańskiego, jak samoloty F-35 ale powinniśmy także wzmacniać własny przemysł zbrojeniowy poprzez przepływ technologii i produkcję w naszym kraju np. amunicji dla tego uzbrojenia” – podkreśla Sachajko.

Odrzutowiec F-35 jest uważany za jeden z najlepszych na świecie. Polska ma zakupić 32 sztuki tego samolotu bojowego. Decydując się na tak duży kontrakt dołączamy do elitarnej grupy państw, która wykorzystuje w swoich armiach myśliwce F-35. Są to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia, Włochy, Japonia, Izrael. Koszt zakupu 32 egzemplarzy ma wynieść około 17 mld złotych.

Prezydenci obu krajów mieli okazję do podziwiania przelotu dwóch samolotów F-35 nad Białym Domem. To znaczący gest i ukłon w stronę pary prezydenckiej bo od czasów ataków na WTC 11 września 2001 roku, przeloty jakichkolwiek statków powietrznych nad siedzibą prezydenta USA nie należą do częstych.

Podczas briefingu przed spotkaniem w Gabinecie Owalnym ze strony mediów padło pytanie o stan demokracji w Polsce.

„Nie ma żadnego problemu z demokracją w Polsce, wszystko jest doskonale” – mówił Andrzej Duda.

Do tego pytania odniósł się także prezydent Stanów Zjednoczonych.

„Nie martwię się o stan demokracji w Polsce, znam Polaków i ich liderów, Polska radzi sobie doskonale i tak będzie też w przyszłości”odpowiedział Trump.

Nie wszyscy jednak z wynegocjowanych kontraktów zbrojeniowych i deklaracji są zadowoleni. Grzegorz Schetyna na swoim Twitterze zapowiedział przyjrzenie się sprawie zwiększenia liczby wojsk amerykańskich i kosztów z tym związanych, nazywając Polskę klientem USA, a nie sojusznikiem.

Schetyna na odpowiedź nie musiał długo czekać. Internauci pokazali swoje niezadowolenie z umniejszania sukcesów Polskiej dyplomacji, przypominając jak wyglądała ona w czasach rządów Platformy Obywatelskiej.