Płonące ognisko, tańce przy dźwiękach dawnej muzyki, płynące po wodzie wianki, tajemnica kwiatu paproci i opowieści o magicznych właściwościach ziół. W niezwykłą, najkrótszą w roku noc w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Noc św. Jana.

Po raz kolejny w lubelskim skansenie odbędzie się w niecodzienne spotkanie z okazji nocy świętojańskiej. Obchody wydarzenia rozpocznie widowisko obrzędowe pt. ”Wilija św. Jana” w wykonaniu zespołu obrzędowego z Hańska, któremu towarzyszyć będzie korowód i  puszczanie po wodzie wianków oraz zabawa przy ognisku.

Ponadto równolegle z trwającym obrzędem prowadzący warsztaty edukacyjne zapoznają publiczność z tajnikami ziołolecznictwa i właściwościami magicznymi ziół, symboliką wody i ognia, baśniami i legendami o cudownym kwiecie paproci oraz sposobem wicia wianków.

Dla dzieci zorganizowany zostanie konkurs z nagrodami na poszukiwanie kwiatu paproci, a dla dorosłych na najpiękniejszy wianek.

Organizatorem Nocy św. Jana w skansenie jest Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej. Projekt zrealizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Powiązane
Scroll to Top