Inscenizacja Jarmarku Końskiego w Muzeum Wsi Lubelskiej już 9 czerwca - wlubelskim.pl

Inscenizacja Jarmarku Końskiego w Muzeum Wsi Lubelskiej już 9 czerwca

W niedzielę 9 czerwca w godz. 12:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się inscenizacja Jarmarku końskiego. W lubelskim skansenie będziemy mieli szansę poczuć atmosferę jarmarku końskiego lat 30. XX wieku.

Wydarzenie nawiązuje do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich z lat 20.i 30. XX wieku. Klimat towarzyszący handlu końmi przybliżą barwne postacie: gospodarza terenu i komisji targowej (weterynarz, dziedziczki okolicznych majątków), cygana, który podsyci atmosferę handlu oraz Żyda w roli świadka transakcji, dziedzica wybierającego konia do bryczki i młynarza z pomocnikiem szukających silnego konia do pracy.

Nie zabraknie także karciarzy i dziada liczących na zarobek, a nad porządkiem będzie czuwał posterunkowy.Widzowie zobaczą targowanie się o konia oraz przybijaniem litkupu –tradycyjnym opijaniem wódką zawartej transakcji. Głównym punktem jarmarku będzie prezentacja koni, podczas której sprawdzona zostanie ich sprawność i siła–próba uciągu, która wykaże czy koń nadaje się do ciężkiej pracy.

Kupujący będą mogli ocenić wady, zalety i temperament koni. Jarmark koński nie obędzie się bez kowala i rymarza, których pracy będzie można przyjrzeć się z bliska.

Cena biletu wejściowego 12 zł/6zł (ulgowy).