Są przykładem dla wszystkich bo od lat śpieszą z pomocą i dzieląc się krwią. Mowa o Honorowych Dawcach Krwi, którzy bezinteresownie i systematycznie oddają krew by nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują, a tej często brakuje. Honorowi Krwiodawcy z województwa lubelskiego otrzymali w sobotę odznaczenia państwowe. Łącznie za wieloletnie oddawanie krwi uhonorowano ponad 200 osób.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w intencji honorowych krwiodawców w Archikatedrze Lubelskiej, następnie ruszył Marsz Krwiodawców, który przeszedł przez centrum miasta. Wręczenie odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę odbyło się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Za swoją działalność, 38 krwiodawców zostało odznaczonych Krzyżami Zasługi, a 177 otrzymało odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu”.

„Z dumą i nieukrywaną satysfakcją patrzę dziś na te odznaczone osoby. Cieszę się, że idea honorowego krwiodawstwa w województwie lubelskim jest wciąż żywa i tak wiele osób od lat jest osobiście zaangażowanych w jej propagowanie i rozwijanie. To wyjątkowi ludzie, którzy oddają cząstkę siebie, aby bezinteresownie pomóc innym”  mówiła Elżbieta Puacz.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, dyrektor i pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, dyrektorzy  departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta Lublin, przedstawiciele oddziałów  PCK i stowarzyszeń honorowych dawców krwi z województwa lubelskiego.

Liczba krwiodawców stale rośnie. Obecnie w województwie lubelskim zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób. Z roku na rok jest ich coraz więcej, a rok 2018 był pod tym względem rekordowy.

Powiązane
Scroll to Top