Już w najbliższy piątek w Lublinie rozpocznie się IV Festiwal Chórów Miast Partnerskich Lublina. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody 450-lecia Unii Lubelskiej.

„W tym roku szczególnie podkreślamy, że Lublin to miasto dwóch Unii, Unii Lubelskiej i Unii Europejskiej. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Chórów Miast Partnerskich koncertować będą chóry z Litwy, Ukrainy, Białorusi, i z Polski, symbolicznie reprezentujące narody wchodzące w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Takie wspólne koncerty udowadniają, że kultura ma zdolność do budowania porozumienia, a muzyka jednoczy i uczy nas harmonii”mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W piątek mieszkańcy lublina będą mieli okazję wysłuchania koncertu muzyki sakralnej w wykonaniu zaproszonych chórów w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie (ul. Gabriela Narutowicza 6). Finałowy koncert Festiwalu Chórów Miast Partnerskich  odbędzie się 1 czerwca w sobotę o godz. 18.00 w Filharmonii Lubelskiej.

Lublin będzie reprezentować Chór Akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Historia Festiwalu Chórów Miast Partnerskich sięga 2013 roku. Dotychczas w lublinie gościły chóry z Niemiec, Portugalii, Gruzji, Rumunii, Rosji, Ukrainy, USA i Włoch. Wydarzenie odbywa się co dwa lata i stanowi stały element kalendarza wydarzeń kulturalnych Lublina.

Powiązane
Scroll to Top